Mursi'den İsrail'i rahatsız edecek ziyaret

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İsrail'in Mısır gibi hasmane duygular beslediği Sudan'a tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Sudan ve Mısır arasındaki uzlaşmazlıkları azaltması beklenen ziyarette olumlu mesajlar verildi.

Mursi'den İsrail'i rahatsız edecek ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ''Sınırların aramızda çatışma çıkarmasına izin vermeyiz'' dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün Sudan'ın başkenti Hartuma gelen Mursi, Sudan Mısır İş Konseyi toplantısında konuşma yaptı.

AA'nın cumhurbaşkanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Mursi, Sudan ve Mısır arasındaki sınır sorununun, iki ülke arasında çatışmaya yol açması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek, ''Sınırların aramızda çatışma çıkarmasına izin vermeyiz. Bilakis, sınır bölgeleri ekonomik gelişmeye ve yatırıma açık alanlardır'' dedi.

Mursi, Mısır yönetiminin yatırım ve karşılıklı ticaret alanlarındaki zorlukları aşmaya yönelik bir politika izlediğini ifade etti.

İş adamlarının Sudan ve Mısır arasındaki mesafeyi yarıya indiren Batı Yolu çalışmalarının hızlandırılması talebine ilişkin Mursi, ilgili makamlara talimat verildiğini ve yol çalışmalarının bu yıl sonunda tamamlanacağını dile getirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinden bu yana ilk Sudan ziyaretini gerçekleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2013, 14:24
banner53
YORUM EKLE

banner39