Nahda kendi iktidarını eleştirdi

Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı, Tunus devrimi sonrası İslami eğilimli kesimlerin iktidarı kabul etmelerinin bir hata olduğunu söyledi.

Nahda kendi iktidarını eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'ta Nahda Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Abdulfettah Moro, Tunus'taki İslami eğilimli kesimlerin iktidarı kabul etmelerinin bir hata olduğunu savundu.

AA'ya konuşan Moro, ülkedeki mevcut siyasi kriz için en uygun çözümün, yeni kurulacak hükümete, Nida Partisi dahil olmak üzere ülkedeki bütün siyasi partilerin katılması olduğunu belirtti.

Moro, ''Siyasi çözüm, aralarında Nida'nın da bulunduğu bütün partileri içerecek bir hükümet kurulmasıdır'' dedi.

Nahda Hareketi'nin kurucuları arasında da yer alan Moro, kanunlar çerçevesinde faaliyet gösteren bir partinin, Nida Partisi olsa bile görmezden gelinemeyeceğini savundu.

Tunus'taki İslami eğilimli kesimlerin bu aşamada iktidarı kabul etmelerinin bir hata olduğunu savunan Moro, ''Uygun olan, 5 ila 10 sene iktidar dışında kalmalarıydı. Toplum tarafından benimsenecekleri bir sürecin ardından aday olup iktidara gelebilirlerdi'' dedi.

Moro, daha önce yaptığı açıklamalarda, ''Nahda'nın, ülke yönetiminde başarısız olduğunu ve Tunus'un karşı karşıya kaldığı problemleri iyi bir şekilde okuyamadığını'' söylemişti.

Eski devlet başkanları Habib Burgiba ve Zeynelabidin bin Ali dönemlerinde üst düzey görevler alan ve devrimin ardından geçiş hükümetinin başbakanlığını yapan Beci Caid Es-Sebsi (85) liderliğindeki Nida Partisi, devrik rejim yanlısı olmak ve eski rejimin yetkililerini siyaset sahnesine taşımakla eleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2013, 13:19
banner53
YORUM EKLE

banner39