banner39

Nahda'dan 'çekimser' onay

Tunus'ta Nahda Partisi, Ulusal Kurucu Meclis'in çalışmalarının askıya alınmasını ''çekimser'' olarak kabul etti

Afrika 08.08.2013, 13:10 08.08.2013, 23:54
Nahda'dan 'çekimser' onay

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'taki Nahda Hareketi Partisi, Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustafa bin Cafer'in, "siyasi partiler arasındaki diyalog görüşmeleri yeniden başlayana kadar Meclisin çalışmalarına ara verilmesine" ilişkin kararını bazı çekinceleri olmakla birlikte kabul ettiğini duyurdu.

Nahda'dan yapılan yazılı açıklamada, şeklen ve hukuken sakıncaları bulunmasına rağmen söz konusu kararla siyasi grupların diyalog masasına oturmasının teşvik edilmesinin ve ülkenin içinden geçtiği bu zor dönemde istenen uzlaşının sağlanmasının umulduğu belirtildi.

Kurucu Meclis'in asıl otorite olması itibarıyla korunması gerektiği vurgulanan açıklamada, Meclisin en kısa sürede çalışmalarına dönmesi için bir takvim belirlenmesinin gerekliliğine işaret edildi.

Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa bin Cafer, siyasi partiler arasındaki diyalog görüşmeleri yeniden başlayana kadar meclisin çalışmalarına ara verdiğini açıklamıştı. İktidardaki koalisyon hükümetine ve siyasi partilere, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkılması için diyalog masasına oturma çağrısı yapan Bin Cafer, "Tunus halkı, siyaset ve siyasetçilerden sıkılmış durumda ve geleceği için net bir vizyon çizilmesini istiyor" ifadesini kullanmıştı.

Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Tunus Ulusal Kurucu Meclisi üyesi Muhammed el-Brahmi'nin geçen ay evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından Genel İşçi Sendikası, Sanayi Ticaret ve el Sanatları Birliği, İnsan Haklarını Savunma Birliği ile Ulusal Barolar Birliği ulusal diyalog görüşmelerini askıya aldıklarını açıklamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?