banner39

Nahda'dan teknokrasiye şartlı destek

Nahda Partisi'nden ''teknokrat hükümete'' şartlı destek geldi.

Afrika 21.11.2013, 18:23 14.02.2013, 11:39
Nahda'dan teknokrasiye şartlı destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'taki Nahda Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamid el-Celasi, Başbakan Hammadi Cibali'nin ''teknokrat hükümeti'' kurulması teklifine şartlı destek verebileceklerini belirtti.

Celasi, AA'ya yaptığı açıklamada, ülkedeki hükümet krizinin biran önce çözülmesi ve yeni hükümetin kurulması için Cibali ile görüşmeler yaptıklarını belirterek, ''Nahda, Cibali'nin 'teknokrat hükümeti' kurulması teklifine, devrim yanlılığı ile bilinen siyasi yeterlilik sahibi kişilerin de katılması şartı ile destek verebilir. Bunu Sayın Cibali'ye de ifade ettik'' dedi.

Tunus Başbakanı ve Nahda Partisi Genel Sekreteri Hammadi el-Cibali, parti içinde anlaşmazlığa sebep olan ''bağımsız kişilerden oluşacak teknokrat hükümet kurulması'' kararını, muhalif lider Şükrü Belıyd'in öldürülmesinin ardından almıştı.

Cibali, önümüzdeki dönem seçimlerde aday olmayacağını ancak Nahda Partisi'nden de istifasının söz konusu olmadığını açıklamıştı. Nahda Partisi Şura Konseyi Başkanı Fethi el-Ayyadi ise geçen pazar günü partilerinin Cibali'nin teknokrat hükümeti kurulması yönündeki önerisini kabul etmediğini belirtmişti.

KİMLER DESTEKLİYOR?

Tunus'ta, Cumhuriyetçi Parti, Ettakatol Partisi ve suikasta kurban giden Şükrü Belıyd'ın genel sekreteri olduğu Birleşik Ulusal Demokrat Parti, "teknokrat hükümet" fikrine şartlı destek veriyor. 

Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'nin onursal başkanı olduğu Cumhuriyet İçin Kongre Partisi (CPR) ve Nahda Partisi daha önce açıkça teklifi kabul etmediklerini açıklamıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?