banner15

NATO: Kara harekatı yapmayacağız

Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarı sona ererken, NATO'nun Libya'daki rolü de sorgulanmaya başlandı

NATO: Kara harekatı yapmayacağız

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'da isyancılar ve uluslararası toplum ise Kaddafi sonrası döneme hazırlanıyor. Operasyonlara devam eden NATO savaş uçakları Mart ayının sonundan bu yana yaklaşık 20 bin sorti yaptı.

Muammer Kaddafi'nin 42 yıllık iktidarı sona ererken, NATO'nun Libya'daki rolü de sorgulanmaya başlandı.

Nato Askeri Komitesi Başkanı Amiral Giampaolo Di Paola, NATO'nun Libya'daki rolüne yönelik euronews'ten Marguerita Sforza'nın sorularını cevapladı.

Kaddafi'nin nerede olduğunu bilmediklerini söyleyen Di Paola, NATO'nun arama çalışmalarına katıldığına yönelik haberler hakkında yorum yapmayı reddetti, "bir kişiyi bulmak için iz sürmek NATO'nun görevi değil" dedi.

Kaddafi sonrası dönemde kara harekatı yapılıp yapılmayacağı ve güvenliğin sağlanmasına yönelik sorulara NATO Askeri Komitesi Başkanı şu cevabı verdi:

"Şartların karşılandığını zannetmiyorum. Buna Kaddafi sonrası dönemde meşru bir şekilde ülkeyi yönetecek olan Libya Ulusal Geçici Konseyi ve Birleşmiş Milletler karar verecek. Nato Libya'ya destek sağlıyor. Orada rehberlik yapmıyor. NATO komutasında Kaddafi sonrası dönem dahil karada operasyon düzenlemeyeceğiz. Birleşmiş Milletlerin düşünceleri de bu yönde."

"Kaddafi sonrası dönemde ülke'de güvenliğin sağlanması Libya'daki meşru hükümete ve Libya halkına bağlı. Libya Ulusal Geçiş Konseyi'nin çalışmaları ülkede güvenliği sağlayabileceklerini gösteriyor. Doğal olarak yardıma ihtiyaçları olacak. NATO daha önce de başka ülkelerde tehlikeli silahları yok etme çalışmalarına katıldı. Gerekirse tecrübelerimizi onlarla paylaşabiliriz."

"Libya Irak'daki durum ile karşılaştırılabilir mi? İnfaz görüntülerini gördük. Aşiretler arasında çatışma yaşanabilir mi?" sorusuna Di Paola şu cevabı verdi:

"Uluslararası kamuoyu ve Libya Ulusal Geçiş Konseyi Irak'ta yaşananlardan ders çıkardı. Ulusal Geçiş Konseyi yeni bir süreç başlatmayı hedefliyor. Bu kapsamda Kaddafi taraftarları dahil halkın bütün kesimlerini biraraya getirmeyi amaçlıyor."

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 10:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35