NATO: Libya'da Kaddafi'ye yer yok

NATO üyesi ülkelerin, Libya'da Muammer Kaddafi rejiminin sonlandırılmasını ortak hedef olarak belirlediği kaydedildi.

Afrika 14.04.2011, 14:44 14.04.2011, 14:46
NATO: Libya'da Kaddafi'ye yer yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Berlin'de yapılan NATO Dışişleri Bakanı gayriresmi toplantısında, Libya'da uçuş yasağı kararının uygulanması en önemli gündem maddesi. Bakanlar toplantısı, Fransa gibi bazı NATO üyesi ülkelerin, NATO'nun Kaddafi güçlerini durdurma konusunda yeterli çabayı göstermediği eleştirilerinin ardından bu konuyu ele alacak.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un da katıldığı toplantıda, Amerikan uçaklarının yeniden saldırılarda aktif rol alması talebinin gündeme getirilmesi bekleniyor. Clinton, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüşmesinin ardından, müttefiklerin 'Libya'da Kaddafi rejiminin sona erdirilmesi' hedefini paylaştığını söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise Almanya ile aralarındaki görüş ayrılığının derin olmadığını belirterek, "Gerçekte aynı hedefi paylaşıyoruz. Bu da Libya halkının demokratik özgürlüğe kavuşması." dedi. Juppe, Libya'da Kaddafi'nin geleceği olmadığını dile getirdi. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de, "Ancak diktatör giderse Libya'nın iyi bir geleceği olabilir." yaklaşımına katıldıklarını vurguladı.

Toplantıda ayrıca Afganistan'da güvenliğin yerel güçlere devredilmesi de ele alınıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?