banner39

NATO, Ramazan'da operasyonu tartışıyor

Ankara ittifak üyelerine Ramazan ayında NATO operasyonunun devam etmesinin Müslüman dünyada rahatsızlıklara sebep olabileceği uyarısında bulundu

Afrika 12.07.2011, 08:19 12.07.2011, 08:19
NATO, Ramazan'da operasyonu tartışıyor

Türkiye'nin ikazı sonrası NATO, Ramazan ayında Libya'da nasıl bir politika izleyeceğini tartışıyor. Oruç günlerinde operasyona ara verilmesi mümkün görünmüyor. Harekât sürerse Kaddafi'nin, "Haçlılar kutsal günlerde Müslümanları vuruyor" propagandası yapması bekleniyor.

İstanbul'da cuma günü gerçekleşecek Libya Temas Grubu toplantısı için NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'ye geliyor. Libya'daki gelişmelerin ele alınacağı temaslarda ana mesele yaklaşan Ramazan ayı. Ankara ittifak üyelerine Ramazan ayında NATO operasyonunun devam etmesinin Müslüman dünyada rahatsızlıklara sebep olabileceği uyarısında bulundu. Ramazan'da operasyonların devam edip etmeyeceği ya da hangi şartlarda süreceği tartışılıyor. Türk tarafı Ramazan'a kadar siyasi bir çözüm bulunması için bastırıyor.

NATO'nun, halkı Müslüman olan Libya'ya harekatı uluslararası camiada ciddi tartışmalara sebep olmuştu. O kadar ki; Rusya Başbakanı Vladimir Putin "Harekat, Haçlı Seferleri'ni andırıyor." demeden geri durmamıştı. NATO şimdi Türkiye'nin ikazıyla yaklaşan Ramazan ayı sebebiyle Müslümanlar için mübarek günlerde Libya'da nasıl bir politika izleyeceğini tartışıyor.

NATO'nun oruç günlerinde operasyona tamamen ara vermesi mümkün görünmüyor. Bu durumda Kaddafi rejimi toparlanma imkânı bulacak. Yetkililer Muammer Kaddafi'nin yandaşlarına silah dağıtabileceğinden endişe ediyor. Operasyon sürerse Kaddafi'nin "Haçlılar kutsal günlerde Müslümanları vuruyor" propagandası yapması bekleniyor. Irak devrik lideri Saddam Hüseyin benzer yollara başvurmuştu. Ara çözüm için Kaddafi ile temas kurulması gündemde. Kaddafi'ye Ramazan ayında operasyonların yavaşlatılabileceği; ancak kendisinin tekrar harekete geçmesi durumunda harekâta hız verileceği uyarısında bulunulması planlanıyor. Böyle bir stratejiye karar verilmesi durumunda Trablus ile teması Türk yetkililerin kurması bekleniyor. İstanbul'daki toplantıya 20'den fazla ülkeden dışişleri bakanının katılması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da zirvede hazır bulunacak.

KADDAFİ, MUHALİFLER ADINA FRANSA İLE GÖRÜŞÜYOR

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfül İslam Kaddafi, Libya yönetiminin Fransız hükümetiyle görüşme halinde olduğunu söyledi. Cezayir'de çıkan El Habar gazetesinde yayımlanan yazıda, başkent Trablus'ta gazeteye konuşan Seyfülislam Kaddafi'nin, "Gerçek şu ki, asilerle değil, Fransa ile görüşmelerde bulunuyoruz. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile görüşen temsilcimiz Sarkozy'nin kendisine '(Muhaliflerin oluşturduğu) konseyi biz kurduk ve bizim desteğimiz, paramız, silahlarımız olmadan bu konsey varlığını sürdüremez.' dediğini iletti. Fransa bize, 'Sizinle bir anlaşmaya vardığımız zaman konseyi ateşkes yapmaya zorlayacağız.' diyor.'' ifadelerine yer verildi. Fransa hükümetinden konuya ilişkin henüz yorumda bulunulmadı.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?