Nijer'de terör saldırısı: 27 ölü

Terör saldırısıyla sarsılan Nijerya'da 27 kişi hayatını kaybederken ülkenin doğusunda Boko Haram örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 20 milis öldürüldü.

Afrika 14.12.2020, 09:06
Nijer'de terör saldırısı: 27 ölü

Nijer'in güneydoğusuna düzenlenen terör saldırısında 27 kişi yaşamını yitirdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Diffa bölgesindeki Toumour köyüne cumartesiyi pazara bağlayan gece terör örgütü Boko Haram tarafından silahlı saldırı düzenlendi.

Olayda 27 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 800 ev ve iş yeri de kullanılamaz hale geldi. 

Diffa bölgesi, cuma günü de Boko Haram tarafından saldırıya uğramış, olayda iki kişi yaşamını yitirmişti.

Diffa, 2015'ten bu yana saldırıların hedefinde

Nijerya'nın kuzey sınırında bulunan Diffa, Şubat 2015'ten bu yana Boko Haram'ın saldırılarına maruz kalıyor.

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram'ın 2009'dan bu yana yaptığı kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi öldü.

20 BOKO HARAM MİLİSİ ÖLDÜRÜLDÜ

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeydoğusunda, terör örgütü Boko Haram'a yönelik operasyonda 20 örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.

Nijerya ordusu Basın Sözcü Yardımcısı Ado İsa, yaptığı açıklamada, terör örgütü Boko Haram üyelerinin, Borno eyaletine bağlı Askira Uba bölgesinde saldırı girişiminde bulunduğunu belirtti.

İsa, saldırıyı engelleyen ordunun örgüt üyelerine düzenlediği operasyonda 20 teröristin öldürdüğünü kaydetti.

Operasyonda bir askerin hayatını kaybettiğini, iki askerin de yaralandığını aktaran İsa, örgütün 4 silahlı aracının ele geçirildiğini ifade etti.

Nijerya'da 2000'li yılların başından beri varlık gösteren Boko Haram'ın 2009'dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Ülkede, terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce kişi göç etmek zorunda kalıyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?