banner15

Nijer muhalefeti boykot ettiği seçimin yenilenmesini istedi

Njer'de muhalif hareket genel seçim ve devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarını tanımadığını ve yeniden düzenlenmesini istedi

Nijer muhalefeti boykot ettiği seçimin yenilenmesini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijer'de muhalefet, boykot ettiği devlet başkanı seçiminin yeniden yapılmasını talep etti.

Muhalefetten 17 partiyi birleştiren 2016 Değişim Koalisyonu (COPA) yaptığı yazılı açıklamada, kısa süre önce düzenlenen genel seçim ve devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarını tanımadığını belirtti.

Açıklamada, "Bir kaç gün içinde Nijer meşru bir devlet başkanına sahip olmayacak. Ve hiçbir hukuki güç, doğruluğun ve hukukun eksik olduğu bir ortamda düzenlenen seçim sonuçlarını kabul etmemiz için bizi zorlayamaz. Devlet Başkanı Mahamadu İssufu'nun görev süresinin sona ereceği 1 Nisan'dan sonra gerekli adımları atacağız" ifadesine yer verildi. 

Muhalefet ayrıca şeffaf ve demokratik ortamda seçimin yeniden düzenlenebilmesi için siyasi sürecin oluşturulması gerektiğini kaydederek, uluslararası toplumu desteğe çağırdı. 

Öte yandan muhalefetten 60'a yakın milletvekili yeni meclisin açılış toplantısını boykot etti. Açılışa, sadece Mahamadu'yu destekleyen milletvekilleri ve hükümet yetkilileri katıldı.

MUHALEFET İKİNCİ TURU BOYKOT ETMİŞTİ

Ülkede 21 Şubat'taki devlet başkanı seçiminin ilk turunda resmi olmayan sonuçlara göre, İssufu yüzde 48,4, muhalefetteki Nijer Demokratik Hareketi Partisi'nden eski Meclis Başkanı Hama Amadu ise yüzde 17,7 oy almıştı.

COPA, devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların aldığı oyların resmi olarak açıklanmamasını gerekçe göstererek seçimlerin ikinci turuna katılmayacağını duyurmuş, meclisteki diğer muhalefet partilerinin üyelerini de parlamentodan çekilmeye çağırmıştı. Adaylardan hiçbiri yüzde 50'nin üzerinde oy alamadığı için hafta sonu seçimin ikinci turu yapılmıştı. Seçim komisyonu, resmi olmayan sonuçlara göre katılımın yüzde 60,94 olduğu seçimde, İssufu'nun oyların yaklaşık yüzde 92'sini, rakibi eski Meclis Başkanı Hama Amadu'nun da yüzde 7'ye yakın aldığını duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 17:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48