Nijer rehine krizinin üstünü örttü-VİDEO

Nijer'deki hükümet, Agadez'de kimsenin rehin alınmadığını açıkladı

Nijer rehine krizinin üstünü örttü-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijer hükümeti, daha önceki açıklamalarının aksine, dün Agadez kentindeki kışlaya düzenlenen saldırıda kimsenin rehin alınmadığını bildirdi.

Hükümet sözcüsü Morou Amadou, kışlaya saldırı düzenleyen ve yatakhaneye saklanarak buradan dışarıya ateş açan kişilerin bazı subayları rehin aldığını sandıklarını ancak daha sonra bunun doğru olmadığının anlaşıldığını söyledi. Amadou, olaylar sırasında iki saldırganın öldüğünü kaydetti.

Nijer hükümetinden yapılan ilk açıklamalarda, Agadez'deki kışlaya sızan bir saldırganın subay adaylarını rehin aldığı bildirilmiş, yetkililerin, üzerindeki bombayı patlatma tehdidinde bulunan saldırganla görüşmeleri sürdürdüğü belirtilmişti.

Kışlaya ve Arlit bölgesindeki uranyum madenine bomba yüklü araçlarla eş zamanlı düzenlenen intihar saldırılarında 26 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı ifade ediliyor.

Saldırıları, El Kaide'nin bir uzantısı olan Batı Afrika Cihat ve Tevhid Hareketi üstlenmişti.

Mali'ye yapılan askeri müdahale sonrası Nijer'de de güvenlik önlemleri artırılmıştı. Nijer'de faaliyet gösteren Fransız Areva uranyum şirketinin madenlerinin ve çalışanlarının korunması için bölgeye özel bir askeri kuvvet göndermişti. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2013, 17:46
banner53
YORUM EKLE

banner39