banner39

Nijer'de binlerce kişinin göç dramı

Nijer'de etkili olan Boko Haram örgütü tarafından düzenlenen saldırılar, bölgede birçok kişiyi göçe zorluyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ne göre, Diffa'da insani durum endişe verici.

Afrika 27.02.2015, 19:36 27.02.2015, 19:39
Nijer'de binlerce kişinin göç dramı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, ülkenin güneydoğusunda Boko Haram örgütünün saldırılarına hedef olan Diffa bölgesindeki durumun endişe verici olduğunu bildirdi.

Nijer'de bulunan Kızılhaç Komitesi heyetinin başkanı Loukas Petridis yazılı açıklamasında, Diffa'da Boko Haram saldırıları nedeniyle çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını belirtti.

Petridis, ölen ve yaralananların yanı sıra binlerce kişinin göç etmek zorunda kalmasından dolayı bölgedeki insani durumun endişe verici boyutta olduğuna, göç edenlerin acilen yardıma ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti.

Ayrıca Petridis, Kızılhaç personelinin destek verdiği Diffa hastanesinde, silahlı ve bombalı saldırılarda yaralanan 110 kişinin tedavi gördüğünü ifade etti.

Nijer Savunma Bakanlığı, Boko Haram örgütünün ülkede 6 Şubat'tan bu yana düzenlediği saldırılardan sonra ordu ve militanlar arasındaki çatışmalarda yaklaşık 350 militanın öldürüldüğünü, 16 Nijer askerinin yaşamını yitirdiğini bildirmişti.

 

 

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?