banner15

Nijer'e giden konvoyda Kaddafi de olabilir

Kaddafi’ye bağlı çok sayıda askerin, Kaddafi’nin de içinde olduğu söylenen bir konvoy ile Nijer’in başkenti Niamey’e gittiği açıklandı

Nijer'e giden konvoyda Kaddafi de olabilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muammer Kaddafi’ye bağlı çok sayıda askerin, Tuareg savaşçılarıyla birlikte Libya’nın güney komşusu Nijer’in Agadez kentinden ayrılarak Nijer'in başkenti Niamey’e doğru yola çıktığı bildirildi. Bazı uzmanlar Kaddafi’nin de bu konvoyun içinde olabileceğini düşünüyor.

Nijer’de yayınlanan Agadez Info adlı gazetenin sahibi Abdoulaye Harouna, konvoyun bu sabah yola çıktığını açıkladı. Çok sayıda araçtan oluşan ve Agadez’e dün gece geç saatlerde ulaşan konvoyun liderliğini ise Tuareg liderlerinden Nijer eski Savunma Bakanı Rissa ag Boula’nın yaptığı belirtiliyor.

KONVOYDA YÜKLÜ MİKTARDA ALTIN VAR!

Bingazi merkezli Geçiş Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Nijer'e kaçan Kaddafi'nin adamlarının yanında yüklü miktarda altın olduğu açıklandı.

Boula, yaklaşık 10 yıl önce Toureg kabilelerine liderlik ederek bağımsızlık mücadelesi vermiş; ancak daha sonra Libya’ya sığınmıştı. Abdoulaye Harouna Boula’ya eşlik eden Kaddafi askerlerinin iyi derecede silahlanmış olduğunu vurguladı.

El Cezire kanalına konuşan Teksas Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi Dekanı Mansour El Kikhia da Kaddafi’nin bu konvoyun içinde olma ihtimali olduğunu söyledi.

Kaddafi rejimi, Nijer’deki isyanları sırasında Tuareglere destek vermişti. Tuareg kabilesinin kalabalık olduğu Nijer gibi Afrika ülkelerinin, Libyalı muhaliflere tanıyan en son ülkeler olması bekleniyor.

Kaddafi, Agadez gibi Tuareg kabilesine ait şehirlerde son derece popüler. Ticaret merkezi olan Agadez, ayrıca Nijer’in kuzeydeki en büyük kenti.

Harouna’nın açıklamalarına göre konvoy, Arlit yönünden Niamey’e doğru geliyor. Bu yolun kuzeyinde ise Libya ve Cezayir arasındaki çöllük bir alan bulunuyor. Kaddafi’nin ailesi de daha önce Cezayir’e kaçmıştı.

Muhaliflerin Trablus’taki bir sözcüsü de konvoydan haberleri olduğunu ancak çok fazla detay bilgileri olmadığını açıkladı. Sözcü Anes Şerif, “Çok sayıda asker yok. Bir nevi koruma ekibi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

NATO’nun Brüksel’deki bir yetkilisi ise konvoy ile ilgili bir bilgileri bulunmadığını açıkladı. yetkili, NATO uçakları normalde Sahra Çölü’nün güneyini pek kontrol etmediğini belirtti.

Kaddafi’nin nerede olduğu henüz bilinmiyor. Ancak en çok spekülasyon Sirte, Sabha veya Beni Velid’de olduğuna dair yapılıyor.,

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35