banner39

Nijerya 167 siyasi mahkumu serbest bıraktı

Nijerya hükümeti Boko Haram üyesi olduğunu düşündüğü için tutukladığı mahkumlardan 167'sini daha serbest bıraktı

Afrika 11.01.2014, 11:21 11.01.2014, 11:21
Nijerya 167 siyasi mahkumu serbest bıraktı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan İslamcı ayaklanmaya karıştıkları ve Boko Haram üyesi oldukları suçlamasıyla tutuklu bulunan 167 mahkumun serbest bırakılması talimatı verdi.

Goodluck Jonathan adına açıklamayı Nijerya savunma bakanı yaptı, dün yapılan açıklamada, 167 kişinin serbest bırakıldığı ancak Boko Haram'la yapılan mücadelenin devam edeceği ifade edildi.

Nijerya yönetimi geçne yılın Mayıs ayından beri ülkedeki ayaklanmalara karşı sıkı bir askeri mücadele yürütüyor ancak Jonathan diğer taraftan barışçıl çözümün öncelikleri olduğunu ifade ediyor.

Nijerya yönetimi ülkede İslami bir yönetim kurmak için savaştığını belirttiği ve El Kaide bağlantılı olduğunu söylediği Boko Haram örgütüne karşı yürüttüğü askeri operasyonlardan dolayı uluslararası kamuoyundan da tepki almıştı. Amerika'nın da içinde olduğu birçok ülke Nijerya askerinin insanları gerekçe göstermeden tutukladığını ve hapishanelerde işkence yaptığını belirtiyor ve buna son vermesini istiyordu. Jonathan ise bu iddiaları yalanlıyor.

Nijerya'da geçen yılın ilk yarısında ordunun yaptığı operasyonlarda ölenlerin sayısının 1000'i geçtiği söyleniyor. Nijerya geçen yılın Mayıs ayında, içinde kadın ve çocukların da bulunduğu 58 mahkumu serbest bırakmıştı.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?