banner39

Nijerya, 'Akil adamlar heyetini' kuramıyor!

Boko Haram'la görüşmek için yoğun çaba harcayan Nijerya Devlet Başkanı, örgütle doğrudan temasa geçecek isim ve isimleri bulmakta zorluk çekiyor

Afrika 03.04.2013, 15:00 03.04.2013, 15:46
Nijerya, 'Akil adamlar heyetini' kuramıyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijerya'nın kuzeyindeki Borno eyaletinde kurulan ve ülke çapında faaliyetlerine devam eden Boko Haram'la diyalog görüşmelerine liderlik edecek isim aranıyor.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan tarafından gösterilen yoğun çabalara rağmen örgütle görüşecek arabulucu konusunda bir mutabakata varılamıyor.

Son olarak Nijerya Başkanı Jonathan, eski ordu generallerinden ve devlet başkanlarından Muhammed Buhari'ye söz konusu liderlik görevi için çağrıda bulundu. Jonathan, Buhari'den örgütle masaya oturmasını ve bu çatışmayı ülkeden savmasını istedi.

Nijerya Devlet Başkanı Jonathan, yaklaşık iki senedir açık bir diyalog çağrısı yapıyor, ancak örgütle bazı görüşmelerin yapıldığına dair bilgiler basına sızmasına rağmen bu görüşmelern nasıl sonuçlandığı bilinmiyor.

Buhari ise devlet başkanının yaptığı bu çağrıya pek olumlu yaklaşmadı. Federal Hükümetin ülkenin tüm güvenliğinden sorumlu olduğunu söyleyen Buhari, ülkenin tüm bölglerinde güvenlik zaafiyeti olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz sene adının Ebu Muhammed İbn Abdülaziz olduğunu söyleyen bir kişi, Boko Haram örgütünün doğduğu yer Maiduguri'den, gazetecilere tele konferans aracılığıyla açıklamada bulunmuş, örgütün hükümetle görüşmelere başlamak için şartları bulunduğunu bildirmişti.  Şartlardan birinin barış müzakeresinin Suudi Arabistan'da yapılması olduğunu belirten Abdülaziz, diğer şartın ise eski askeri yönetici Muhammadu Buhari gibi müzakerecilerin de barış görüşmesinde yer alması olduğunu kaydetmişti.

170 milyonluk nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'da şeriata dayalı yönetim kurulmasını isteyen Boko Haram, 2002 yılından bu yana düzenlediği silahlı ve bombalı eylemlerle adından söz ettiriyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?