banner39

Nijerya'da polis ile Şiiler çatıştı: 1 ölü

Nijerya'da gösteri düzenleyen Nijerya İslami Hareketi ile polis arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişi yaralandı.

Afrika 01.05.2022, 01:59
Nijerya'da polis ile Şiiler çatıştı: 1 ölü

Nijerya'da gösteri düzenleyen Nijerya İslami Hareketi (IMN) ile polis arasında çıkan çatışmada 1 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

IMN Kaduna Temsilcisi Aliyu Umar, yaptığı açıklamada, Kudüs Günü vesilesiyle Kaduna'da düzenledikleri yürüyüşe polisin müdahale ettiğini belirtti.

Umar, polisin müdahalesinin ardından çıkan şiddet olaylarında 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını kaydetti.

Yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğunu aktaran Umar, bazı IMN üyelerinin güvenlik güçlerince gözaltına alındığını söyledi.

IMN'nin tüm faaliyetleri yasaklandı

Nijerya'da güvenlik güçleri ile IMN örgütü üyeleri arasında 2014'te başlayan çatışmalarda birçok kişi hayatını kaybetti.

Ev hapsinde bulunan Şii örgütün lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin serbest bırakılması ve tedavi görmesi için temmuzda başlatılan gösteriler, yerini çok sayıda kişinin ölümüne neden olan çatışmalara bırakmıştı. Olaylar sonrası IMN'nin tüm faaliyetleri yasaklanmıştı.

Nijerya'da Kaduna Yüksek Mahkemesi, bir gözünde görme kaybı ve kanında zehirli madde olduğu belirlenen Zakzaki ve eşinin Hindistan'da tedavi için şartlı olarak serbest bırakılmasına karar vermişti. Ancak Zakzaki, ağustosta Hindistan'daki tedavisini yarıda bırakarak ülkesine dönmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?