banner15

Nijerya'da Zakzaki destekçileri serbest bırakıldı

Nijerya'da Kaduna Federal Yüksek Mahkemesi, tutuklu bulunan IMN lideri Şeyh İbrahim Zakzaki destekçisi 100 kişiyi serbest bıraktı

Nijerya'da Zakzaki destekçileri serbest bırakıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijerya'da Kaduna Federal Yüksek Mahkemesi, Şii mezhebine bağlı Nijerya İslami Hareketi (IMN) üyesi 100 kişinin serbest bırakılmasına karar verdi. 

Kaduna Federal Yüksek Mahkemesi yargıcı Shiri Nyom, ordu birlikleri ile IMN üyeleri arasında 2015'te yaşanan çatışmalar sonrası gözaltına alınan 100 kişinin serbest bırakılmasına karar verdiğini açıkladı. 

Bu arada, tutuklu IMN lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin ise yarın hakim karşısına çıkması bekleniyor. 

Şeyh Zakzaki ve destekçileri ile ordu birlikleri arasında General Tukur Buratai'nin konvoyunun geçişini engellemesi üzerine 2015'te çatışmalar yaşanmıştı. Ordu, çatışmanın ardından Kaduna'ya bağlı Zaria kentindeki Bakiyetullah Hüseyniyesi'ne operasyon düzenlemişti.

Ordu, Şii din adamı İbrahim Zakzaki ve destekçilerinin hedef alındığı operasyonda 7 kişinin, İnsan Hakları İzleme Örgütü 300'den fazla kişinin öldüğünü iddia etmişti. IMN de en az 700 üyesinin öldürüldüğünü öne sürmüştü.

Bu operasyonda Zakzaki'nin gözaltına alınması ve ardından tutuklanması, Tahran, Beyrut ve Yeni Delhi'de protestolara neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48