banner39

Nijerya hükümeti Boko Haram'la görüşecek

Nijerya hükümeti ile Boko Haram temsilcilerinin, kaçırılan kız öğrencilerin durumunu görüşmek için bir araya geleceği duyuruldu

Afrika 13.05.2014, 15:58 13.05.2014, 16:14
Nijerya hükümeti Boko Haram'la görüşecek

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya hükümetinden resmi görevlilerle, Boko Haram'ın belirleyeceği 'Diyalog Komitesi' kaçırılan kız öğrencilerin durumunu görüşmek üzere bir araya gelecek.

Haber, Nijerya Devlet Başkanlığı makamlarınca doğrulandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Nijeryalı yetkili Kabiru Tanimu Turaki, Boko Haram'ın üst düzey yöneticileri ile görüşme gerçekleştireceklerini söyledi. Ancak görüşmelerin, kızları kaçıran kişilerle mi yoksa diğer Boko Haram liderleri ile mi gerçekleştirileceği konusunda bilgi vermedi.

Turaki ayrıca, görüşme ile müzakerenin farklı olduğunu, Boko Haram'la müzakere yapmayacaklarını, sadece görüşme yapacaklarını belirtti. Nijeryalı yetkili, tutuklu Boko Haram üyeleri ile kaçırılan kız öğrencilerin takas edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Nijerya içişleri bakanlığından alınan bilgilere göre, ülkede yaklaşık 4 bin Boko Haram üyesi tutuklu bulunuyor. Turaki, Boko Haram'la gerçekleştirilecek görüşmelerin ardından barışçıl çözümler elde edileceği konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Boko Haram'la görüşme masasına oturma adımı, dün Boko Haram tarafından kaçırılan kız öğrencilerin yaklaşık yüzünün göründüğü bir videonun yayınlanmasının ardından geldi.

Nijerya'da faaliyet gösteren Boko Haram, 14 Nisan günü yaklaşık 300 kız öğrenciyi kaçırmıştı. Şu an Boko Haram'ın elinde yaklaşık 200 kız öğrencinin esir olduğu belirtiliyor. Kızları kurtarmak için, uluslararası yardımlar da alan Nijerya hükümeti birçok koldan araştırmalar yapıyor. Ancak görüşme adımıyla birlikte sürecin farklı bir seyir izleyebileceği belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?