banner39

Nijerya ordusu Boko Haram'ın çocuk askerlerini rehabilite ediyor

Nijerya'da Güvenli Koridor Operasyonu kapsamında başlatılan çalışamalarda 86 çocuk asker daha Boko Haram'dan ayrılıp teslim oldu. Çocuklar rehabilitasyon merkezlerine gönderildi.

Afrika 10.11.2019, 15:29
Nijerya ordusu Boko Haram'ın çocuk askerlerini rehabilite ediyor

Nijerya Ordusu 86 Boko Haram Çocuk Savaşçısını Rehabilitasyon Merkezine gönderdi. Çocuklar gönüllü olarak Lafiya Dole Operasyonunun birliklerine teslim oldular. Gelişme, Kuzey Doğu'daki küçüklere ve diğer tövbeli Boko Haram savaşçılarına gerekli desteği ve barışı benimseme fırsatı verilmesini sağlama çabalarının bir parçası.

Nijerya Askeri Savunma Merkezi'nden 7 Kasım Perşembe günü yapılan açıklamada, terör örgütü Boko Haram üyesi 86 çocuk askeri Bulumkutu'daki Borno Devlet Rehabilitasyon Merkezine teslim ettiği bildirildi.

Savunma Enformasyon Başkan Vekili Onyema Nwachukwu, yaptığı açıklamada, savaşçıların gönüllü olarak Lafiya Dole Operasyonunun birliğine teslim olduğunu söyledi.

Nwachukwu, hareketin Kuzey Doğu'daki küçüklere ve diğer tövbeli Boko Haram savaşçılarına barışı sağlamak için gerekli destek ve fırsatı verilmesini sağlama çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Çabalar ordunun Güvenli Koridoru Operasyonu altında yürütülüyor.

Nwachukwu, tövbe eden çocuk savaşçılarının Borno Eyaleti Kadın İşleri ve Sosyal Gelişim Bakanlığı ile birlikte Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuk Acil Yardım Fonu (UNICEF) tarafından desteklenen ve düzenlenen kapsamlı çocuk bakım programına gireceğini söyledi.

Ona göre, 10 yaşın altındaki çocuk savaşçılarından bazıları, bugüne kadar Lafiya Dole Operasyonuna teslim olan 1.370'ten fazla Boko Haram savaşçısının küçük bir parçası.

Detaylı bir profil çalışması ve taramadan sonra, küçüklerin altı ay radikalleşme, rehabilitasyon ve yeniden entegrasyon (DRR) programına uygun olduğu düşünülüyordu. 500 tövbe eden isyancı grubunun üyeleri DRR Programı için Güvenli Koridor Operasyonuna aktarılması için düzenleme de devam ediyor.

Devir teslim töreni Borno Eyaleti Kadın İşleri ve Sosyal Gelişim Komiseri, Hajiya Zuwaira Gambo ve UNICEF Yetkilisi Clement Adams tarafından gerçekleştirildi.

Teslim edilen savaşçıları kollarından silahları bıraktıkları için tebrik ettiler ve hayatlarında yeni bir sayfa açıp anlamsız mücadeleyi terk etmeleri için DRR programından yararlanmaya çağırdılar.

"Güvenli Koridor Operasyonu, bir Savunma Karargahıdır, Kuzey Doğu'daki Boko Haram teröristlerini şiddetli aşırılık yanlısı bırakmaktan istekli ve tövbe etmek için mevcut uluslararası insancıl yasalarla uyumlu olarak yürütülen kinetik olmayan çok uluslu ve çok kurumlu insani yardım operasyonuna yönlendirdi.

Kaynak: AllAfrica

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?