Nijerya Şiileri Aşura yürüyüşü düzenledi..Polis müdahalesi sonrası 5 kişi öldü

Nijerya’nın Yola şehrinde, Nijerya Şiileri olarak bilinen Nijerya İslami Hareketi (IMN) üyeleri Aşura yürüyüşü düzenledi

Afrika 10.09.2019, 16:20 10.09.2019, 16:28
Nijerya Şiileri Aşura yürüyüşü düzenledi..Polis müdahalesi sonrası 5 kişi öldü

Nijerya’da Şii grubun iddialarına göre, polisin ülke genelinde aşura yürüyüşü düzenleyen halka ateş açtığını, en az beş kişinin öldüğü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

Polis, Şii grubunun sözcüsü Kaduna'da yürüyen üyelere ateş edildiğini ve üç kişinin öldüğünü söyledi. Bauchi ve Gombe eyaletlerinde de iki kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Başkan Muhammadu Buhari'nin yönetimi, İslami Hareket'i, aylar süren kanlı sokak protestolarının ardından tutuklanan liderlerinden İbrahim el-Zakzaki'nin serbest bırakılmasını talep ettiği aylar sonunda terörist bir grup olarak ilan etti.

El-Zakzaki ve karısı Zeenat, takipçilerinin ülkenin ordu şefi Tukur Buratai ile çarpışma yaşamasının ardından Aralık 2015'te gözaltına alındı.

Nijerya polisi, Nijerya İslami Hareketi(IMN)’nin Abuja ve Kuzeydeki diğer şehirlerde planlanan Aşura törenlerine karşı uyardı. Polis, yapılacak herhangi bir toplantının “terörizm” kapsamında bir toplanma” olarak değerlendirileceğini söyledi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?