banner39

Nijerya Tabibler Birliği Çinli sağlık ekibinin davetini reddetti

Korona aşısının Afrika ülkelerinde denenmesiyle ilgili tartışmanın ardından şimdi de Çin'den sağlık ekibi getirilmesi tartışma konusuna dönüşüyor. Nijerya'da Çin'den sağlık ekibi getirilmesi girişimini Nijerya Tabibler Birliği (NMA) tepkiyle karşıladı.

Afrika 06.04.2020, 12:05
Nijerya Tabibler Birliği Çinli sağlık ekibinin davetini reddetti

Nijerya Tabipler Birliği (NMA), Çinli bir tıbbi ekibin ülkeye koronavirüs (COVID-19) tedavisinde yardımcı olması için planlanan ekibin gelmesi teklifinireddetti. Dernek, Cumhurbaşkanı Dr. Francis A. Faduyile tarafından imzalanan açıklama sonrası, federal hükümeti ülkenin çıkarına ilişkin kararı iptal etmeye çağırdı. Dernek, federal hükümetin, Nijerya'da tıp uygulamasını ve Dişhekimliği Konseyi Kanununda yer alan tıp uygulamasını düzenleyen mevcut yasaları bilemediği için hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Açıklamalarında, “Bu nedenle Federal Hükümetin Çinlileri davet ettiğini öğrenmekten derin endişe duyuyoruz " denildi.

Vakalardaki ani artış ve İtalya'daki COVID-19'dan ölenlerin sayısı, Çinlilerin yardım sunma teklif tarihi ile çakıştı. Birleşmiş Milletler bile Nijerya'nın çabalarını henüz kısa bir süre önce övdü. “Hükümet bu Çinli doktorları davet etmeye devam ederse, uzun süredir acı çeken cephedeki sağlık işgücünün moraline büyük bir kötülük yapıyor. “Davet, bu pandemide şimdiye kadarki fedakarlıklarını yok ediyor. 18 kişilik ekibin mevcut çabaları önemli ölçüde nasıl etkileyeceğini göremiyoruz ”dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Osagie Ehanire Cuma günü yaptığı açıklamada, Nijerya'da çalışan bir grup Çinli şirket tarafından organize edilen Çin'den tıbbi malzeme armağanlarının beklendiğini açıklamıştı. “Özel bir kargo uçağı, malları, KKD'leri ve vantilatörleri içeren eşyaları toplamak için Nijerya'yı birkaç gün içinde terk edecek. “Büyük ilgi gören 18 kişilik Çinli tıp uzmanları ekibi, doktorlar, hemşireler ve halk sağlığı danışmanları da dahil olmak üzere, uçuşla birlikte gelecek” dedi.

Dernek, Çinli doktorlara yapılan daveti kötü zamanlı olarak nitelendirirken, ekipman ve malzeme bağışından kaçınmadığını, çünkü ülke gelişmiş ülkelerin bile destek aldığı gibi her zaman destek alabileceğini söyledi. NMA, kişisel koruyucu teçhizatın (KKD), ülke çapındaki ağır test kitlerinin ve test merkezlerinin eksikliğinin yanı sıra işgücü için sigorta eksikliğinin de dikkat çekmesi gereken kritik konular olduğunu söyledi.

NMA, Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi'nde (NCDC) doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından yapılan çalışmaları ve ülke genelindeki çeşitli tecrit merkezlerini övdü ve federal hükümete mevcut kaynakları ve bağışları test tesislerini ve eğitimini iyileştirmeye yönlendirerek takdir göstermesini tavsiye etti.

 Dernek aynı zamanda federal hükümeti, sağlık görevlileri için daha iyi refah teşviklerini onaylamaya teşvik etti. “Ülke genelinde daha fazla tecrit merkezi ve sağlık tesisi açmak ve uygun şekilde donatmak için yeterli Kişisel Koruyucu Ekipman sağlanması mükemmel bir ilk adımdır. “COVID-19'un topluluk aktarımına tanık olmaya başladığımız için testi kolaylaştırmak için daha fazla kaynak kullanmak, kıt kaynakların eşit derecede daha iyi bir uygulaması” dedi. Doktorlar ayrıca federal hükümete sağlık sektöründe olağanüstü hal ilan etmesini ve sağlık kurumlarını çürümeye karşı acil bir durum olarak düzeltmesini tavsiye etti.

Kaynak: dailytrust, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?