banner39

Nijerya'da benzin bidonlarına yasak geldi

Nijerya'da sık sık düzenlenen terör saldırılarına önlem amacıyla bidonla benzin alımına yasak getirildi. Ülkede daha önce de bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı

Afrika 02.09.2021, 01:27 02.09.2021, 01:33
Nijerya'da benzin bidonlarına yasak geldi

Ülkenin Katsina, Niger, Zamfara ve Kaduna eyaletlerinde sık sık motosikletle düzenlenen saldırıları engellemek için bidonlarda benzin satışını da içeren bazı yasaklar getirildi.

Katsina Valisi Aminu Bello Masari, yaptığı yazılı açıklamada, eyalette bidonlarda benzin satışının yasaklandığını ve sadece iki benzin istasyonunun bir süreliğine açık kalacağını belirtti.

Eyaletin bazı kara yolların geçici olarak kapatıldığı bilgisini paylaşan Masari, hayvan pazarının kapalı kalacağını ve hayvanların eyaletten taşınmasının yasaklandığını kaydetti.

Güvenlik Uzmanı Dr. Yahuza Ahmad Getso, yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki bazı eyaletlerde motosiklet kullanımının yasaklanmasına rağmen silahlı saldırıların arttığını söyledi.

Getso, eyalet hükümetin aldığı önlemlerin doğru olduğunu belirterek, "Bu kararla en azından saldırıları durdurulabilir." dedi.

Motosiklet yasaklanmıştı

Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin, motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Nijerya'da hayvancılık yapan Fulaniler ile çiftçilikle uğraşan bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalar yaşanabiliyor.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?