banner39

Nijerya'da Boko Haram'a genel af

Nijerya, Boko Haram mensupları için çıkarılacak "toplu af" için yeni bir komisyon kurdu

Afrika 18.04.2013, 17:29 18.04.2013, 17:34
Nijerya'da Boko Haram'a genel af

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın, Boko Haram mensuplarına çıkarılacak "toplu af" için yeni bir komisyon kurduğu bildirildi. Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, komisyonun 60 günlük sürede, Boko Haram örgütü ile silah bırakma ve diyalog için müzakareler yürüteceği belirtildi.

Komisyonun ayrıca, şiddet mağdurlarına yardım için çalışmalar yapacağı ifade edildi.

Nijerya'da 2009 yılından beri hükümet güçleri ile Boko Haram (Batı eğitimi haramdır) örgütü arasında meydan gelen çatışmalarda binlerce insan öldü.

Askerlerden, akademisyenlerden, politikacılardan oluşan 25 kişilik "Devlet Başkanlığı Komitesi", kanlı saldırıların tekrar etmemesi için Boko Haram isyanının nedenlerini araştıracak.

Öte yandan Jonathan, ülkede istikrarı yeniden kurmak ve güvenliği artırmak için basit silahların dağıtılmasını organize edecek başka bir komitenin kurulmasını emretti.

Daha önce Boko Haram ile müzakerelere karşı çıkan Jonathan üzerinde, çatışma bölgesini son ziyaretinde, Kuzeydoğu'nun dini ve politik liderlerinin etkili olduğu söyleniyor.

Nijerya'da şiddeti durdurmak için çalışacak olan komiteler 24 Nisan'da göreve başlayacak.

BOKO HARAM ''AFFI'' KABUL ETMİYOR

Öte yandan Nijerya'da ayrı bir devlet kurmak isteyen Boko Haram örgütü, hükümetin "af" teklifini reddetti. Boko Haram'ın lideri Abubakar Shehau'ya ait olduğu düşünülen bir ses kaydında, "Grubumuz şu ana kadar yanlış bir şey yapmadığı için üyelerine "af" gerekmiyor" denildi.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?