banner15

Nijerya'da Boko Haram'a karşı diyalog toplantısı

UNHCR, ülkenin kuzeydoğusunun yerinden edilmişlerin dönüşüne hazır olmadığını bildirdi

Nijerya'da Boko Haram'a karşı diyalog toplantısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Nijerya'nın kuzeydoğusunun, yaklaşık 2 milyon yerinden edilmiş kişinin dönüşüne hazır olmadığını bildirdi.

Nijerya'nın başkenti Abuja'da UNHCR'nin katkılarıyla düzenlenen Boko Harama karşı bölgesel diyalog toplantısının açılışında konuşan UNHCR Batı Afrika sorumlusu Liz Ahua, "Ülkenin kuzeydoğu bölgesindeki şiddet ve temel imkanların yoksunluğu, ülke içinde yerinden edilmişlerin dönüşüne elverişli bir ortam oluşturmaktan çok uzak." ifadesini kullandı.

Bölgedeki Boko Haram tehdidi ve temel hizmetlerin yoksunluğunun her açıdan risk oluşturduğunu belirten Ahua, 9 milyondan fazla çocuğun insani yardıma muhtaç olduğunu vurguladı.

UNHCR, Boko Harama karşı bölgesel diyalog toplantısıyla ilgili yaptığı açıklamada, toplantının Çad Gölü bölgesinde Boko Haram örgütünün oluşturduğu risklerin belirlenmesi ve yerinden edilmişlerin korunması adına alınacak önlemlerin tartışılması amacıyla düzenlediğini bildirdi.

Çad Gölü havzasında yer alan ülke yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı toplantı çarşamba günü sona erecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 12:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48