Nijerya'da bombalı saldırı: 30 ölü

Nijerya'da bugün öğle saatlerinde meydana gelen bombalı saldırıda 30 kişinin öldüğü teyit edildi.

Afrika 14.01.2014, 18:49 14.01.2014, 22:59
Nijerya'da bombalı saldırı: 30 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya’nın Borno eyaletine bağlı Maiduguri kentinde düzenlenen saldırıda en az 30 kişinin öldüğü teyit edildi.

Kızıl Haç ile birlikte kurtarma çalışmalarına katılan görevlilerden İsmailaga Dogo, “Ben ve ekip arkadaşlarım saldırının düzenlendiği bölgede yaptığımız çalışmalarda saat 15.00 itibarıyla 30 ceset çıkardık ve cesetler gelmeye devam ediyor. Cesetlerin bazıları yanmış durumda” dedi. Dogo, çıkarılan cesetlerin Maiduguri Öğretim Hastanesi’ne götürüldüğünü belirtti.

Maioduguri'nin merkezinde bomba yüklü bir araçla yapılan saldırının ardından görgü tanıklarınca yapılan ilk açıklamalarda çok sayıda kişinin öldüğü belirtilmiş ancak ölü sayı hakkında açıklamada bulunulmamıştı.

Henüz hiçbir grubun üstlenmediği saldırıda 20 kadar araçla yol kenarında kurulu çok sayıda çadırın tahrip olduğu bildiriliyor.

Borno eyaletinin güvenliği, Mayıs 2013’ten beri Nijerya ordusunun denetiminde bulunuyor. Boko Haram ya da başka bir örgütten, henüz saldırının sorumluluğunu üstlenen bir açıklama gelmedi.

Protesto

Maiduguri’de düzenlenen bombalı saldırı, kentte protesto edildi.

Gösteriler sırasında, saldırıdan Boko Haram örgütüyle ilişkisi bulunduğu iddia edilen eski Borno Valisi Ali Modu-Şerif’i sorumlu tutan yüzlerce genç lastik yakma eylemi yaptı ve kentteki, üzerinde Modu-Şerif’in işaretlerini ve resimleri bulunan her aracı ateşe verdi.

Göstericiler ayrıca Modu-Şerif’in yakın bir tanıdığı olan Vali Yardımcısı Zannah Mustafa’ya ait bir evi de yakma girişiminde bulundu. 

AA’ya konuşan kent sakini Hasan Zanna Boguma, “Gençler, bir çok kişinin hayatını kaybettiği saldırının gerisinde Modu-Şerif’in bulunduğunu düşünüyor. Halkımız, bazı bencil kişilerin kendi bencilce çıkarları için milyonlarca kişinin hayatını tehlikeye atmasına bir daha asla seyirci kalmayacak” dedi.

Boko Haram örgütünün lideri  Muhammed Yusuf, 1999-2007 yılları arasında Maiduguri Valisi olan Modu-Şerif’in yönetiminde, hükümette yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla istifa edene kadar din işleri komiseri olarak görev yapmıştı.

Boko Haram örgütüyle yakın bağları olduğu öne sürülen Modu-Şerif, asilere maddi kaynak sağladığı iddiasıyla bir çok kez güvenlik görevlilerince sorgulanmasına karşın hakkında hiçbir zaman dava açılmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?