Nijerya'da cuma vakti camiye bombalı saldırı!

Nijerya'nın Kano eyaletindeki merkez camisinde cuma namazı vaktinde bombalı saldırı gerçekleşti, çok sayıda ölü var

Nijerya'da cuma vakti camiye bombalı saldırı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'nın Kano eyaletinde bugün merkez camiine yönelik bombalı saldırılar düzenlendi. Cuma namazı sırasında peşpeşe meydana gelen üç patlama sonucunda çok sayıda Müslüman'ın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Reuters'ta yer alan habere göre, patlamayla ilgili konuşan Şicani Osman isimli bir görgü şahidi, "Bu insanlar camiyi bombaladı. Patlamadan sonra çığlık çığlığa olan insanlarla yüzyüzeydim" ifadelerini kullandı. Patlamalardan dolayı kaç kişinin hayatını kaybettiği henüz net olarak bilinmezken bazı kaynaklar en az 50 kişinin hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Nijerya'daki Müslümanlar için en büyük ikinci otorite olan Kano Emiri Sanusi Lamido da Cuma namazlarını saldırının düzenlendiği camide kılıyordu. Ancak Emir Sanusi, şu anda Suudi Arabistan'da bulunduğu için saldırıdan etkilenmedi. Saldırının Emiri hedef alıp almadığı ise henüz bilinmiyor.

Saldırının gerçekleştiği cami, Emir Sanusi'nin kaldığı sarayın bitişiğinde bulunuyor. Saldırıyı henüz üstlenen bir grup olmadı ancak bazı kaynaklar, saldırının Boko Haram grupları tarafından düzenlenmiş olabileceğini belirtiyor. 

Nijerya güvenlik güçleri saldırıyla ilgili henüz herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Emir Sanusi'nin sarayında görevli olan bir yetkili ise, "Birden fazla patlama meydana geldi, ardındansa ateş etmeye başladılar. Şu anda kaç kişinin hayatını kaybettiğine dair birşey söyleyemem çünkü hepimiz saldırının ardından bölgeden kaçmak zorunda kaldık" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 17:51
banner53
YORUM EKLE

banner39