banner15

Nijerya'da etnik çatışma: 20 ölü

Son yıllarda sık sık dini grupların çatışmasına sahne olan Nijerya’da Müslümanlarla Hristiyanlar arasında patlak veren çatışmalarda 20 kişi hayatını kaybetti

Nijerya'da etnik çatışma: 20 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijerya’nın Jos şehrinde Müslümanlarla Hristiyanlar arasında patlak veren çatışmalarda 20 kişi ölürken, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi. Jos kentinde bu yılın başlarında da gruplar arasında çıkan çatışmalarda büyük can kaybı yaşanmıştı.

Nijerya’nın yerel gazeteleri, onlarca yıldır etnik çatışmaların devam ettiği Plateau Eyaleti’nde, dün akşama doğru patlak veren şiddet olaylarının başlama nedenine yönelik henüz kesin bir bilgi yayınlamadı.

Öte yandan görgü tanıkları da çelişkili ifadeler verdi. Bazı tanıklara göre olaylar, Hristiyanların, Müslümanların ibadet mekanlarına girmelerine engel çıkarmaları üzerine başladı. Diğer gözlemciler ise, Müslüman gençlerin Hristiyanları kesici aletlerle tehdit etmeleri üzerine kavgaların başladığını duyurdular. Dükkanları yıkan, arabaları ateşe veren eylemcilerin hemen hepsinin gençler olduğu tespit edildi.

Son yıllarda sık sık dini grupların çatışmasına sahne olan Nijerya’da, Ramazan Bayramı öncesinde taraflar, şiddetin önüne geçmek için karşılıklı anlaşmaya varmışlardı.

Nijerya’nın bazı din adamları, ülkede çıkan çatışmalardan, politik kâr amacı güden siyasileri sorumlu tutuyorlar.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35