banner39

Nijerya'da kaçırılan kızlar için gösteri yapmak yasaklandı

Nijerya'da Boko Haram tarafından kaçırılan kız öğrenciler için gösteri yapmak güvenlik gerekçe gösterilerek yasaklandı

Afrika 03.06.2014, 08:49 03.06.2014, 08:49
Nijerya'da kaçırılan kızlar için gösteri yapmak yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'da, Boko Haram örgütünün 200'den fazla lise öğrencisini kaçırmasının ardından Abuja eyaletinde polis, kız çocuklarının kurtarılması talebiyle düzenlenecek gösterileri güvenlik gerekçesiyle yasakladı.

Abuja Federal Polis Şefi Joseph Mbu düzenlediği basın toplantısında, kızların serbest bırakılması için düzenlenecek gösterilerde olası kaçırma olaylarını engellemek amacıyla toplu protestoları engellediklerini belirtti.

Mbu, ''Bir polis şefi olarak kollarımı kavuşturarak, bu kanunsuzluğu izleyemem. Çok yakında tehlikeli grupların, protestocu süsü vererek bu gösterilere sızıp, patlama veya kaçırma olaylarının yaşanabileceği bilgisine ulaştık'' dedi.

Protestoları organize edenlerden Hadiza Bala-Usman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkemede böyle bir kararın alınmasına neden olan Polis Şefi Joseph Mbu'nin karşışına çıkacaklarını dile getirerek, Nijerya Anayasasının konuşma özgürlüğü ve barışçıl gösterilere yapılması konusunda topluma haklar verdiğini kaydetti.

Usman, gösterilerin yasaklanmasıyla ilgili Yüksek Mahkemeye dava açacaklarını söyledi.

Polisin protestoları engellemeye yönelik hakkkının bulunmadığına ilişkini daha önce verilen birçok mahkeme kararı bulunuyor.

Boko Haram militanları 14 Nisan'da Chibok'taki okula baskın düzenleyerek çok sayıda kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kaçırılan öğrencilerin sayısının 200'ün üzerinde olduğu sanılıyor.  

Boko Haram lideri Ebubekir Şekau'in 17 dakikalık videosunda, kızların serbest bırakılması karşılığında Nijerya yönetimince tutulan mensuplarının salıverilmesini istemişti.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?