banner39

Nijerya'da kaçırılan Türk denizciler hala rehin

Pazartesi günü Kamerun’a gitmek için Nijerya'dan yola çıktıktan sonra korsanlar tarafından kaçırılan 6 Türk denizci hakkında korsanların fidye için araması bekleniyor.

Afrika 14.04.2016, 09:54 14.04.2016, 09:54
Nijerya'da kaçırılan Türk denizciler hala rehin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya açıklarında çıkan silahlı korsanlar tarafından Kaptanoğlu Denizcilik’e ait M/T Puli adlı tankerden kaçırılan 6 Türk mürettebat için korsanların telefon etmesi bekleniyor. Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hakan Çakıl, “Bölge son derece güvensiz ve korsan saldırıları sıkça görülüyor. Daha önce de fidye eylemleri olmuştu yine fidye eylemi olduğunu düşünüyoruz” dedi

Deniz Haber Ajansı'nda yer alan haberde, Kaptanoğlu Denizcilik’e ait Malta bayraklı Türk tankeri M/T Puli, pazartesi sabah Türkiye saatiyle 04.00 sıralarında Kamerun’a gitmek için seyir halindeyken Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğradı. M/T Puli isimli tankere çıkan korsanlar, gemideki 19 personelden aralarında kaptanların da bulunduğu 6 Türk denizciyi kaçırdı. Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hakan Çakıl kaçırılan denizcilerin İlkay Olgun (Kaptan), Haluk Buran (2. Kaptan), Furkan Topcu (3. Kaptan), Mehmet Babacan (Baş makinist), Şükrü Dömbek (Elektrik teknikeri) ve Eray Falay (Usta gemici) olduğunu açıkladı.

TANKER KAMERUN'DA

Saldırının ardından tanker seyrine ikinci mühendis Haluk Teletar ile devam etti ve kalan mürettebat tarafından Kamerun’daki boşaltma limanına götürüldü. Ülgener Hukuk Bürosu’ndan yapılan açıklamada Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve diğer ilgili makam ve kurumlarla temasa geçildiği, konuyla ilgili gelişmelerden kamuoyunun bilgilendirileceği belirtildi.

Nijerya Dışişleri Bakanlığı ve Türk askeri ataşeliği aracılığıyla Nijerya Deniz Kuvvetleri’yle bilgi paylaşımında bulunduklarını anlatan Büyükelçi Hakan Çakıl, “Kaptan İlkay Olgun’un cep numarası bizde var ancak kendisine henüz ulaşamıyoruz. Durumlarının iyi olduğuna dair bir ön bilgi aldık. Mürettebatın büyük ihtimalle deltalardan birinde tutulduğunu tahmin ediyoruz” dedi. Bölgedeki deniz korsanlarının sıkça fidye eylemi yaptığını belirten Çakıl, “Bölge son derece güvensiz ve korsan saldırıları sıkça görülüyor. ” dedi.

KORSANLAR HENÜZ İLETİŞİME GEÇMEDİ

Avukat Prof. Dr. Fehmi Ülgener, “Sabahın erken saatlerinde Nijerya açıklarında korsanlar gemiye çıkmış. Gemiden kaptan dahil 6 kişiyi rehin alıp gitmişler. Gemide kalanlar son derece sağlıklı, bir darp yok. Moraller bozuk. Tecrübelerimize dayanarak söylüyoruz. Kaçırılanlara karşı kötü muamele olmamıştır. Bu sefer de böyle bir muamele olmamasını diliyorum. Korsanlar bizimle henüz iletişime geçmedi. Bir önceki korsanlık vakasında da ertesi gün iletişime geçmişlerdi. Heyecanla bekliyoruz” dedi.

SAĞLIK DURUMLARI İYİ

Kaçırılan geminin 2. Kaptanı Haluk Buran’ın kuzeni Doğukan Buran, kuzeninin gemide yeni işe başladığını belirterek, “Şirket yetkilileri aradı, sağlık durumlarının iyi olduğunu, korsanların fidye istediğini ve kriz masası kurulduğunu söylediler. Eşinin henüz haberi yok, söyleyemedik. Kuzenimin 3 erkek çocuğu var. İkizler 3 yaşında, diğeri 4 yaşında. Kendisi bir hafta önce Nijerya’ya gitti, gemiye de oradan bindi” diye konuştu.

Bu arada Kaptanoğlu Denizcilik kaçırılan mürettebatın ailelerine her türlü desteğin verileceğini ve rehin alınan personelin kurtarılması için her türlü adımın atılacağını açıkladı

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?