banner15

Nijerya'da köy baskını; 30 ölü, 60 kız kaçırıldı

Nijerya'da Boko Haram üyelerinin gerçekleştirdiği düşünülen bir köy baskınında 30 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Saldırganlar köyde bulunan yaklaşık 60 kız çocuğunu da kaçırdı

Nijerya'da köy baskını; 30 ölü, 60 kız kaçırıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde bir köyü basan silahlı saldırganların, en az 30 kişiyi öldürdüğü ve yaklaşık 60 kız çocuğunu da kaçırdığı bildirildi. 

Devlete ait NTA TV kanalı, Boko Haram üyesi olduğu sanılan silahlı kişilerin Damboa bölgesindeki Kummabza köyüne saldırı düzenlediğini duyurdu. 

Televizyona bilgi veren yerel kaynaklar, evleri ateşe veren ve halkın üzerine ateş açan saldırganların 3 ila 12 yaşlarında yaklaşık 60 kız çocuğunu da kaçırdığını söyledi. 

Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi olan Nijerya'da faaliyette bulunuyor.

Liderleri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlayan örgüt üyeleri, 14 Nisan'da da Chibok kentindeki bir okuldan çok sayıda kız öğrenciyi kaçırmıştı. Kız öğrencilerden sadece 54'ü geri dönmüş, diğerlerinin akıbeti belirlenememişti. 

Örgüt lideri Ebubekir Şekau, kısa bir süre önce internetten yayınladığı görüntülerde kız öğrencilerin Boko Haram üyeleri tarafından kaçırıldığını ve hapishanelerde bulunan Boko Haram üyeleriyle takas edileceklerini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 09:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
zeki dincer
zeki dincer - 6 yıl Önce

İslam’ın çocuklara verdiği önem ve değeri anlamayı ve kabul etmeyi reddeden Boko Haram, Peygamber Efendimiz’in koruduğu ve el üstünde tuttuğu çocukları merhametsizce kaçırmaya, ana babalarından mahrum etmeye, güvenliklerini tehlikeye atmaya ve hatta öldürmeye devam ediyor.

zeki dincer
zeki dincer - 6 yıl Önce

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: Peygamber (s.a.s) Efendimiz, Hz. Ali'nin (r.a) oğlu Hasan'ı okşadı ve öptü. O sırada Peygamberimizin yanında et-Tamîmî kailesinden Akra' b. Hâbis de bulunuyordu. Akra', Peygamberimizin bu davranışını düşünerek dedi ki: "Benim on tane çocuğum bulunuyor, hiçbirini bir gün olsun öpmedim!" Bunun üzerine Rasulullah (s.a.s) onun yüzüne dikkatle bakıp, "Merhamet etmeyene merhamet edilmez." buyurdu. (Buhari).

zeki dincer
zeki dincer - 6 yıl Önce

Allah, müminlere şefkatli ve merhametli olmalarını emreder. "Sonra iman edenlerden, sabrı birbirlerine tavsiye edenlerden, merhameti birbirlerine tavsiye edenlerden olmak. İşte bunlar, sağ yanın adamlarıdır." (Beled Suresi, 17-18) Allah'ın, ahiret günü kurtuluşa erenlerden olmaları, rahmetine ve cennetine kavuşabilmeleri için kullarına indirdiği ahlakın en önemli özelliklerinden biri ayette görüldüğü gibi "merhameti birbirlerine tavsiye edenlerden olmak"tır.

zeki dincer
zeki dincer - 6 yıl Önce

Bu kaçırdıkları çocuklara nasıl bakmayı düşünüyorlar acaba? Bunlardan herhangi biri esirken ölürlerse, onların kanının hesabını Allah’ın kendisi soracaktır. Böylesine vacdansız, şefkat ve merhametten yoksun olan kişi bırakın bir mümin olmayı, insan bile değildir.

banner39

banner50

banner47

banner48