Nijerya'da kuvvet komutanları görevden alındı

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri'nden üst düzey görevlileri Boko Haram ile mücadelede yetersiz kaldıkları için görevden aldı

Nijerya'da kuvvet komutanları görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, ülkede Boko Haram örgütü ile mücadelede yetersiz kaldıkları gerekçesiyle orduyu yeniden yapılandırmaya karar verdi.

Muhammed Buhari orduda yapacağı yeni yapılanma için askeri komutadaki üst düzey subaylarını görevden aldığı iddia edildi.

Başkanlık sözcüsü Garba Shehu yaptığı açıklamada söylentileri doğruladı. Yeni askeri görevlendirilecek isimlerin henüz belirlenmediğini üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Askeri kaynaklara göre görevden alınan subaylar; Ulusal Güvenlik Danışmanı Sambo Dasuki, Genelkurmay Başkanı Alex Badeh, Kara Kuvvetleri Komutanı Kenneth Minimah, Deniz Kuvvetleri Komutanı Adesola Amosu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Usman Jibrin'in görevlerinden alındığı bildirildi.

Buharinin 29 mayısta görevi devraldığından beri 400 den fazla insan Boko Haram tarafından öldürüldü ve son haftalarda saldırı sayıları daha da arttı.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 08:15
banner53
YORUM EKLE

banner39