banner39

Nijerya'da ölü sayısı 106'ya yükseldi

Nijerya'daki Boko Haram saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 106'ya yükseldi

Afrika 17.02.2014, 12:29 17.02.2014, 12:29
Nijerya'da ölü sayısı 106'ya yükseldi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde Boko Haram milisleri tarafından bir köye düzenlenen saldırıda ölenlerinin sayısının 106'ya yükseldiği bildirildi. 

Ülkedeki yetkililer, yaklaşık 100 silahlı saldırganın kamyon ve motosikletlerle geldikleri İzghe köyünde önce erkekleri meydana toplayıp üzerlerine ateş açtığını, daha sonra da ev ev dolaşarak buldukları herkesi öldürdüklerini açıkladı. 

Borno eyaleti Senatörü Ali Ndume, beş saatten uzun süren saldırı sırasında 106 kişinin ya vurularak ya da boğazları kesilerek öldürüldüğünü belirtti. 

Ndume, geçen hafta dokuz askerin pusuya düşürülmesinin ardından ordunun bölgeden çekilme kararı alması nedeniyle silahlı saldırganların hiçbir müdahale ile karşılaşmadığını söyledi. 

Görgü tanıkları, öldürülenlerin cesetlerinin sokaklarda yattığını, saldırganların geri dönmesinden korkan köy halkının evlerinden çıkmadığını kaydetti.  

Boko Haram'ın geçen hafta Konduga köyüne düzenlediği saldırıda da en az 30 kişi hayatını kaybetmişti. Yetkililer, saldırganların köyün yüzde 70'ini yaktığını açıklamıştı. 

banner53
Yorumlar (3)
Celal Demir 7 yıl önce
Bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz sallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki, kadınları, çocukları , sivilleri, yaşlıları ve kendini dine vermiş insanları öldürmeyin...İslam hiçbir zaman kadın, çocuk, yaşlı ve diğer tüm sivillerin öldürülmesini onaylamamıştır...
Celal Demir 7 yıl önce
Boko Haram kadın çocuk yaşlı demeden insanları öldürüyor...Bu İslamın bütün emir ve yasaklarına aykırıdır... Bu mu Boko Haram’ın getirmek istediği İslam? 106 insanı öldürerek Boko Haram nasıl İslama faydalı olduğunu düşünüyorki? Peygamberimiz bizlere gidin ve önünüze gelen kadın çocuk ve yaşlıları öldürün mü dedi? Elbetteki hayır!!!
Celal Demir 7 yıl önce
Boko Haramın bu tür vahşi saldırıları bu grubun ne kadar aciz ve zavallı olduğunu gösteriyor...PKK da yıllarca aynı taktikleri uyguladı...Sonunda bu tür saldırılarla hiçbir yere gelemeyeceğini anladı ve silah bıraktı...Boko Haram İslamın ne olduğunu anlamaktan aciz olduğu için bu gibi vahşi eylemlere yöneliyor...
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?