Nijerya'da ordu komutanı değişti

Nijerya'da göreve yeni atanan ordu komutanı Alexander Badeh, Boko Haram'ı bu yılın Nisan ayına kadar bitireceğini söyledi

Nijerya'da ordu komutanı değişti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan ordu komutanını değiştirdi. Görevden alınan Amiral Ola Saad İbrahim yerine atanan havacı komutan Alexander Badeh göreve geldikten hemen sonra Boko Haram'la ilgili açıklamalar yaptı.

Badeh yaptığı açıklamada, Boko Haram örgütünü Nisan ayına kadar bitireceklerini ileri sürdü. Bu arada, Boko Haram tarafından yapılan son saldırıda 20 kişinin hayatı kaybettiği belirtiliyor. 

Badeh ülkenin kuzeyindeki güvenlik sorunlarının Nisan ayına kadar çözüleceğini ve Boko Haram'ın Nijerya'nın ulusal bir sorunu olmaktan çıkacağını ifade etti.

Nijerya Devlet Başkanı Jonathan, Boko Haram'ın aktif olduğu üç önemli bölgede geçen yılın Mayıs ayında olağan üstü hal ilan etmişti. Jonathan, geçen yılın Haziran ayına kadar Boko Haram'ın yok edileceğini ileri sürmüştü, ancak Boko Haram o süreçten bu yana birçok şehir ve köyde saldırılarını sürdürmüş ve birçok insan hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 13:58
banner53
YORUM EKLE

banner39