banner39

Nijerya'da Şii grubun faaliyetleri yasaklandı

Nijerya hükümeti, ülkedeki en büyük Şii gruplarından 'Nijerya İslami Hareketi'nin faaliyetlerini geçtiğimiz yıl yasakladı. Nijerya ordusu ile Şii grup arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Afrika 10.10.2016, 14:29 10.10.2016, 14:39
Nijerya'da Şii grubun faaliyetleri yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya ordusu, ülkedeki en büyük Şii grubu 'Nijerya İslami Hareketi' (IMN)'nin faaliyetlerini askıya aldı.

Dailystar'ın haberine göre, geçtiğimiz yıl Nijerya ordusu ile Şii grup arasında yaşanan çatışmalar sebep olarak gösterildi. Nijerya İslami Hareketi üyeleri geçtiğimiz günlerde, Nijerya’nın başkenti Ebuca'da protesto gösterisi düzenleyerek, İslami Hareket Lideri Şeyh Zakzaki’nin serbest bırakılmasını istemişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), aybaşında Nijerya ordusunun, ülkenin kuzey kenti Zaria'da en az 300 Şii Müslüman'ı öldürüp cesetlerini hızla, aile fertlerinin izni olmadan gömdüğünü bildirmişti.

NİJERYA'DA İRAN'LA İLİŞKİLER ASKIYA ALINSIN TALEBİ

Nijerya'da bir grup İran ile ilişkilerini askıya alması için protesto gösterisi düzenledi.

Kalemeh TV sitesinde verilen habere göre, Nijeryalı protestocular, İran hükümetinin Nijerya'da terör eylemlerine destek verdiğini ve Şii lider İbrahim Zakzaki'nin İran lehine fitne çıkardığını öne sürdü.

Protestoya katılan eylemcilerin pankartlarında "Terör destekçisi İran ile ilişkileri durdurun!" ve " Zakzaki cezalandırılsın!"ifadeleri yer aldı.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?