banner39

Nijerya'da Şiilere operasyon devam ediyor

Nijerya'da Şii bir gruba yönelik düzenlenen operasyon sürerken İran Nijerya Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırdı

Afrika 15.12.2015, 13:42 15.12.2015, 15:35
Nijerya'da Şiilere operasyon devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya ordusunun ülkenin kuzeyindeki Zaria kentinde bir Şii hareketine karşı düzenlediği operasyon üç gündür devam ediyor. Şu ana kadar 20 kişinin öldüğü açıklanırken Şii hareket ise yüzlerce kişinin öldüğünü öne sürüyor.

Ordunun kuşatmalarına karşı Şiilerin yollara barikatlar kurdukları ve ordu konvoylarını taşladıkları da söylenirken, ordunun geçmişte de benzer operasyonlar düzenlediği belirtiliyor.

Ordunun bölgelere erişimi kapatması sebebiyle ölü sayısı doğrulanamıyor.

BAUCHİ'DE ŞİİLER EYLEM YAPTI

Bu arada ülkenin Bauchi eyaletinde toplanan yüzlerce Şii, hareketin lideri Zakzaki'nin serbest bırakılması ve operasyonların sonlandırılması için eylem yaptı.

Eylemde kısa bir konuşma yapan Bauchi bölgesi Şii liderlerinden Malam Ahmad Yusuf Yashi, silahsız ve suçsuz insanların sebepsizce öldürüldüğünü savunarak operasyonlara biran önce son verilmesini istedi.

Askeri kaynaklardan yapılan açıklamada, cumartesi günü öğleden sonra ordu komutanı General Tukur Buratai'nin konvoyuna saldıran Şiilere karşı operasyon düzenlendiği belirtilmişti. Görgü tanıkları Zakzaki'nin evine yapılan operasyonda, Şii din adamı Şeyh Muhammed Mahmud Turi'nin de hayatını kaybettiğini savunmuştu.

Nijerya'da iki hafta önce Zakzaki'nin lideri olduğu Nijerya İslam Hareketi'ni hedef alan intihar saldırısında 22 kişi ölmüştü. Boko Haram mensubu olduğu iddia edilen bir grup tarafından gerçekleştirilen saldırı, Şiilerin düzenlediği bir geçit töreni sırasında olmuştu. 

Daha önce barış içinde yaşayan bölge halkı arasında, Sünni bir din adamının birkaç yıl önce Şiiler tarafından öldürülmesiyle gerilim yaşanmıştı.

İRAN NİJERYA MASLAHATGÜZARINI BAKANLIĞA ÇAĞIRDI

İran Dışişleri Bakanlığı, Nijerya ordusunun ülkedeki Şii harekete karşı operasyon düzenlenmesi üzerine Tahran'daki Nijerya maslahatgüzarını bakanlığa çağırdı.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi saldırıyı kınayarak, maslahatgüzara, ülkedeki Şiilerin ve özellikle "Nijerya İslami Hareketi" liderinin can ve mal güvenliğinden Nijerya hükümetinin sorumlu olduğu uyarısında bulundu.

Operasyona ilişkin bazı kaynaklar, ölü sayısının 20 olduğunu kaydederken, Şii hareket tarafından yapılan açıklamada ordunun yüzlerce kişiyi öldürdüğü ifade edilmişti.

Şiiler, Nijerya'daki yaklaşık 80 milyon Müslüman nüfusun küçük bir kısmını oluşturuyor. Genellikle ülkenin kuzeyindeki Kano, Sokoto ve Kaduna kentlerinde yaşayan Şiilerin nüfusunun, 4-6 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. Daha önce barış içinde yaşayan Şiiler ve Sünniler arasında birkaç yıl önce, Sünni bir din adamının Şiiler tarafından öldürülmesinin ardından gerilim tırmanmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?