Nijerya'da ticaret gemisi ele geçirildi

Nijerya'da ayrılıkçı militanlar yabancı ticaret gemisini ele geçirdi

Nijerya'da ticaret gemisi ele geçirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya'da Biafra bölgesinin bağımsızlığı için savaşan militanlar, ülke karasularında, bandırası henüz açıklanmayan bir ticaret gemisini ele geçirdi.

Nijerya ordusundan yapılan açıklamaya göre, gemiyi işgal edip, mürettebatı da rehin alan militanlar, tutuklu bulunan liderleri Nnamdi Kanu'nun serbest bırakılmasını istiyorlar. Militanlar, liderlerinin serbest bırakılmaması durumunda gemiyi havaya uçuracakları tehdidinde de bulundular.

 

Kendilerine Biafra Yerli Halkı ( Indigenous People of Biafra - IPOB) adını veren örgütün lideri ve aynı zamanda Radyo Biafra'nın Yayın Yönetmeni olan Kanu, geçen Kasım ayında, "ulusal güvenliğe tehlike oluşturan illigal örgüt liderliği"nden tutuklanmıştı. Kanu'nun tutuklanmasının ardından,  IPOB militanları, liderlerinin serbest bırakılması için Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu dahil birçok yerde eylemler yaptılar.

The Maritime Executive'in haberine göre de, grup adına konuşan ve adının General Ben olduğunu belirten bir kişi, "Hükümete ciddi olduğumuzu göstermek için çok uzun süre beklemeye niyetimiz yok. Gemi ve mürettebatı bizim elimizde. Hükümetten gelecek bir gürültü ya da olası bir gecikme durumunda her şeyi havaya uçuracağız. Gemiyi havaya uçuracağız ve gemiyle birlikte herkes denizin dibini boylayacak" dedi. General Ben, olası bir müdahaleye de gemiyi havaya uçurarak karşılık vereceklerini söyledi.

Vikipedi'de yer alan bilgilere göre, Doğu Bölgesi Biafra Cumhuriyeti adıyla 30 Mayıs 1967’de bağımsızlık savaşı başlattı; ancak, 30 aydan fazla süren iç savaş sonunda, Nijerya hükümeti isyanı bastırdı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39