banner39

Nijerya'da üç günde 98 kişi öldü

Nijerya'da Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında tırmanan şiddet olaylarında 100'e yakın insan hayatını kaybetti

Afrika 21.06.2012, 14:24 21.06.2012, 15:41
Nijerya'da üç günde 98 kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nijerya'da Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki şiddet dinmiyor.

Nijerya'nın kuzeyindeki üç kiliseye düzenlenen saldırılarla başlayan ve ülke geneline yayılan şiddet olayları tırmanıyor.

Boko Haram üyeleri, Damaturu şehrinde polis karakollarına ve askeri merkezlere saldırdı. Bölge sakinlerinden birinin bildirdiğine göre en az iki okul da ateşe verildi.

Pazar günü Kaduna şehrinde üç kiliseye düzenlenen ve 70 kişinin öldüğü saldırıyı Boko Haram'ın gerçekleştirdiği iddia edilmişti.

Bu olay üzerine şehirde Müslüman ve Hristiyan halk arasında çatışma çıktı. Camilere saldıran Hıristiyanlar onlarca Müslümanı da öldürdü.

Birçok şehirde 24 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Papa 16'ncı Benedikt, her iki tarafa da misillemelere son vermesi çağrısında bulundu.

Boko Haram'a mal edilen ve Associated Press tarafından yayınlanan e-mail'e göre ise Perşembe günü Nijerya'nın kuzeyindeki Damaturu şehrinde en az kırk kişinin ölümüne neden olan saldırıları Boko Haram örgütü üstlendi.

Polis sözcüsü Aminu Lawan Kaduna şehrindeki bazı bölgelerde durumun kontrol dışı olduğunu açıkladı. Polis yetkilisi ölü ve yaralı sayısı hakkında bilgisi olmadığını da söyledi.

Polis şefi Patrick Egbuniwe'in verdiği bilgiye göre ise saldırılarda en az 34 sivil, altı güvenlik görevlisi, dört polis ve iki de asker öldü. Olaylar sırasında ölenlerin sayısı daha fazla olabilir; çünkü Müslümanlar yetkililere haber vermeden naaşlarını hızlıca gömmeyi tercih ediyor.

Ölü sayısının 100'ü aştığı da iddia ediliyor.

Gerginliğin devam ettiği bölgelerin bazılarına sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle gıda malzemesi ulaşmadığı da verilen bilgiler arasında.

Nijerya'da Müslümanlarla Hıristiyanları çatışmaya sürükleyen olaylar, Boko Haram üyesi olduğu iddia edilen kişilerin polis tarafından gözaltına alınmasıyla başlamıştı.

160 milyondan fazla nüfusu olan Nijerya, Müslüman ve Hıristiyan olarak neredeyse iki eşit parçaya bölünmüş durumda. Ülkenin kuzeyinde Müslümanlar, güneyinde ise Hıristiyanlar baskın.

 

  

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?