banner39

Nijerya'da yatılı okuldan altı kız ve iki personel kaçırıldı

Nijerya polis sözcüsü, silahlı adamların, kuzey Nijerya'daki bir yatılı okuldan altı kız çocuğunu ve iki personeli kaçırdığını açıkladı

Afrika 04.10.2019, 12:13 04.10.2019, 12:41
Nijerya'da yatılı okuldan altı kız ve iki personel kaçırıldı

Nijerya polisi, silahlı kişilerin Kaduna şehrinin güneyinde bulunan yatılı okuldan altı kız öğrenci iki personelin kaçırıldığını söyledi.

Polis sözcüsüne göre, silahlı adamlar, kuzey Nijerya'daki bir yatılı okuldan altı kız çocuğunu ve iki personeli kaçırdılar . 

Okul, Kaduna şehrinin Doğu Bypass kasabasına arabayla 20 dakika uzaklıktadır.

Yakubu Sabo, silahlı adamların Perşembe günü Kaduna şehrinin güneyindeki uzak bir bölgedeki karma bir yatılı okul olan Engravers College'a girdiğini söyledi. 

Sabo, "kolejdeki iki personeli ve altı kız öğrenciyi bilinmeyen bir yere götürdüler" dedi.  

Adını açıklamayan bir tanık, silahlı kişilerin binaya girdiklerini gördüğünü söyledi. “Bazıları mısır tarlasından geldi ve öğretmenlerin kaldığı yere gitti. Çalışanların bir kısmını, çevredeki çalılardaki ağaçlık bölgeye götürdüler. Öğrenciler, bazı silahlı adamlar gidip yatakhanelerine zorla girmeye çalışıncaya kadar neler olduğunu bilmiyordu ve kızları götürmeden önce rastgele seçmeye başladılar ”dedi.

Operasyonun yaklaşık 30 dakika sürdüğünü ve geri kalan çocukların çığlık atıp yardım çağırdığını söyledi.

Dailytrust muhabiri, okulun büyük bir çalılık içinde bulunduğunu ve etrafta az sayıda evin bulunduğu köyde neredeyse tek başına durduğunu söyledi. Ofis, pansiyon ve derslik olarak kullanılan binaların bulunduğu çok büyük bir okul. Okulun güney ucunda, yaklaşık altı metre yüksekliğinde bir çit varken, kuzey kesiminde, jeneratör binasından başlayarak, çit üzerindeki çalışma tamamlanmadığı için açıktı. Ayrıca okulun yanını kaplayan büyük bir mısır çiftliği var ve onu bu açıdan görmeyi zorlaştırıyor.

John adını taşıyan ticari bir motosiklet sürücüsü, güvenlik konusunda endişeleri nedeniyle bölgeye aşina olanların günün belirli saatlerinde kullanacağı yolları seçmek zorunda olduklarını söyledi. “Akşam olduğunda, güvenlik sorunlarından dolayı bu yolların çoğundan geçmiyoruz” dedi. 

Onları kimin aldığı hala belli değildi.

El Cezire'ye telefonla yaptığı açıklamada, "Kaduna eyalet polisi emri, bu suçun faillerini takip etmek, mağdurları kurtarmak ve suçluları yakalamak amacıyla operasyon başlattı ve bölgeye güvenlik güçlerini gönderdi. Operasyon halen devam ediyor" dedi. 

Okuldaki bir yetkili AFP haber ajansına kaçırılma olayını doğruladı.

Elvis Allah-Yaro, "Bilinmeyen silahlı saldırılar öğleden sonra saat 12:10 (23:10 GMT) civarında okula girdi ve okulda yaşayan altı kız öğrenciyi ve iki personeli götürdü," dedi. 

Fidye için kaçırılma Nijerya'da yaygın ve başkent Abuja'dan Kaduna şehrine giden otoyolda silahlı adamlar sık sık saldırısıdüzenliyor, ancak okullara yapılan baskınlar nadirdir. 

2014 yılında, silahlı grup Boko Haram kaçırılan Borno eyaletinde Chibok'ta 276 kız öğrenciyi kaçırdı. Bu kız öğrencilerden yaklaşık 100 tanesi hala kayıp.

500 öğrenci Kur'an Kursu diye gittikleri yerde maruz kaldıkları işkenceden kurtarılmıştı

Geçtiğimiz hafta, Kaduna kentindeki polis, yüzlerce erkek ve çocuğu, dövüldükleri ve kötüye kullanıldıkları iddia edilen dini bir okuldan kurtardı .

Nijerya polisi, Nijerya'nın kuzeyindeki Kaduna kentinde tutuklu ve işkence gördüğü iddia edilen bir binadan yaklaşık 500 kişiyi kurtardıklarını söyledi.

Kurtarılanlar arasında 5 ila 10 yaş arası çocuklar ayakları ve elleri zincirlenmiş olarak bulundu.

Polis, içerideki şüpheli etkinlikle ilgili bir ihbarın ardından büyük evin basıldığını ve onu “işkence evi” olarak nitelendirdiğini ve olayı insan köleliği olarak nitelendirdiğini söyledi.

Oraya nasıl ulaştıklarına dair, bazı çocuklar polise, onları bir Kur'an okuluna kaydettiklerini düşünen akrabalar tarafından gönderildiğini söyledi.

Olayla ilgili 8 şüpheli tutuklandı.

Kurtarılan çocuklar Kaduna'da bir stadyuma götürüldü, onların yerini tespit edip akrabalarıyla birleştirmek için gerekli düzenlemeler yapıldı.

Kaynak: AlJazeera, Dailytrust

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?