banner39

Nijerya'da yeni atanan Kano Emirine tepki

Nijerya'da geçtiğimiz hafta Kano Emiri Bayeru'nun vefat etmesinin ardından hükümet yeni emiri atadı. Ancak halk vefat eden emirin oğlunu destekledikleri için bu atamaya tepki gösterdi

Afrika 10.06.2014, 17:05 10.06.2014, 17:05
Nijerya'da yeni atanan Kano Emirine tepki

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Kano eyaletinin emirliğine eski Merkez Bankası Müdürü Alhaji Sanusi Lamido Sanusi'nin atandığı bildirildi. Kano halkı bu atamaya tepki gösterdi ve protestolar başladı.

Kano Hükümet Sekreteri Rabiu Bichi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kano Emiri ve ülkenin önemli dini liderlerinden biri olan Ado Abdullahi Bayeru'nun 83 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından boşalan koltuğa Sanusi'nin getirildiğini açıkladı.

Sanusi'nin emirliğe getirilmesi özellikle bazı genç muhalifler arasında tepkilere neden oldu. Emirlik Sarayı önünde protestolar düzenlendi.

Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Merkez Bankası Müdürlüğü görevindeyken icraatlarını eleştirdiği Sanusi'yi geçen şubat ayında görevden almıştı. İyi bir eğitim alan ve Arapça bilen Sanusi'nin Bayeru'nun yeğeni olduğu belirtildi.

Ancak çoğunluğu gençlerden oluşan Kano sakinleri bu atamaya tepki gösterdi. Protestocular, vefat eden Kano Emiri Bayeru'nun en büyük oğlu Lamido Adu Bayeru'nun emir olarak atanmasını istiyordu.

Eyalet yasaları, hükümete emirin ölümü veya tahttan indirilmesi durumundan emir ailesinden uygun bir adayın atanması yetkisini veriyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?