banner39

Nijerya'da yoksulluk çocukları çalışmaya zorluyor

NBS ile UNICEF iş birliğinde hazırlanan rapora göre, Nijeryalı çocukların yüzde 50,8'i çalışıyor

Afrika 16.02.2018, 17:45 16.02.2018, 17:45
Nijerya'da yoksulluk çocukları çalışmaya zorluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Afrika'nın en gelişmiş ülkelerinden Nijerya'daki yoksulluk nedeniyle ülkedeki çocukların yarısından fazlasının çalışmak zorunda kaldığı bildirildi.

Nijerya Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) ile Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliğinde hazırlanan rapora göre, ülkedeki çocukların yüzde 50,8'i yoksulluk yüzünden çalışmak zorunda.

Çocuk işçiliğiyle mücadeleye yönelik kampanyalara rağmen, bu rakamın endişe verici olduğu belirtilen raporda, ülkedeki çocuk işçi sayısının kuzey eyaletlerde daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

Kuzeydeki eyaletlerde çocuk işçi sayısı 56,8'i bulurken bu oran kuzeybatıdakilerde yüzde 55,1, güneydoğukilerde yüzde 46,6, güneybatıdakilerde yüzde 41,9 ve kuzeydoğudakilerde yüzde 34,1'i olarak belirlendi.

Raporda, Nijerya'daki çocuk işçi yaş ortalamasının 5-17 arasında olduğu, yaptıkları işlerin fiziksel, zihinsel, sosyal ve ahlaki açıdan çocukları olumsuz etkilediği belirtildi.

8,6 MİLYON ÇOCUK OKULA GİDEMİYOR

Nijerya Eğitim Bakanlığınca geçen ay yapılan açıklamada, ülkede farklı nedenlerden dolayı 8,6 milyon çocuğun okula gidemediğine dikkat çekilmişti.

Nijerya yönetimi tarafından okula gidemeyen çocuklar için farklı alanlarda çalışmalar yürütülürken çocukların okula gidememesinde yoksulluk, ailelerin çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmesi ve Boko Haram örgütünün saldırıları etkili oluyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?