banner39

Nijerya'daki operasyonda çocuklar hedef alındı

HRW, Nijerya'da Şiilere yönelik operasyonda silahsız kişilerin ve çocukların da yer aldığı en az 300 kişinin öldürüldüğünü rapor etti

Afrika 23.12.2015, 12:23 23.12.2015, 13:32
Nijerya'daki operasyonda çocuklar hedef alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından açıklanan raporda Nijerya'da güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda silahsız ve çocuk yaştaki Şiileri katlettiği belirtildi.

Nijerya'da Şiilerin ülkenin önde gelen askeri yöneticilerinden Orgeneral Tukur Buratai'nin konvoyuna düzenlenen saldırılardan sonra Zaria kasabasına operasyonlar düzenlenmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Afrika Direktörü Daniel Bekele, yapılan saldırının yüzlerce kişinin öldürülmesini haklı gösteremeyeceğini söyledi. Şiilerin lideri İbrahim Zakzaki de operasyonlarda dört kurşunla yaralandıktan sonra gözaltına alınmıştı.

HRW'nin raporunda Zakzaki'nin tedavisinin yapılmadığı ifade ediliyor. Bu konudaki iddialar Şii hareketine dayandırılıyor.

Raporda operasyonlarda onlarca Şii'nin hayatını kaybettiği ve bunların arasında silahsız kişilerle çocukların da bulunduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca 300 Şii'nin öldürüldüğü ve bunların toplu mezarlara gömüldüğü ifade edildi. Bekele açıklamasında güvenlik güçlerinin öldürdüğü kişilerin cesetlerini ailelerine teslim etmeden toplu mezarlara gömdüklerini, böylece ölü sayısının tam bilinemediğini savundu. Örgütün direktöerüne göre şu ana kadar en az 300 kişi öldürüldü.

İran, Nijerya'nın operasyonlarına tepki göstermiş ve Şii katliamı yapıldığını savunmuştu.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?