Nijerya'daki operasyonda Şii lider de öldü

Nijerya ordusunun Nijerya İslam Hareketi'ne yönelik operasyonunda, Şii lider İbrahim Zakzaki'nin muhtemel halefi Turi'nin öldürüldüğü belirtildi

Afrika 14.12.2015, 10:07 15.12.2015, 12:59
Nijerya'daki operasyonda Şii lider de öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya ordusunun ülkenin kuzeyindeki Zaria kentinde bir Şii hareketine karşı operasyon düzenlediği bildirildi.

Nijerya ordusunun sözcüsü Albay Sani Usman, operasyonun, dün öğleden sonra ordu komutanı General Tukur Buratai'nin konvoyuna saldıran Şiilere karşı düzenlendiğini, bölgede yollara barikat kuran ve konvoya ateş açan bu kişilerin, dağılmaları yönünde yapılan uyarıları dikkate almadığını söyledi.

Operasyonda ölenler arasında Şii hareketin lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin de bulunduğu öne sürüldü ancak daha sonra yapılan açıklamalarda ölmediği gözetim altında olduğu belirtildi. Operasyonda, Şii din adamı Şeyh Muhammed Mahmud Turi'nin ise hayatını kaybettiğini açıklandı. Zaria kentinde yaşayan gazeteci Abdülaziz Abdülaziz, Turi'nin sıradan bir din adamı olmadığını ve Zakzaki'nin muhtemel varisi olarak görüldüğünü aktardı. 

Şii hareketin üyesi Harun el Binawi, Nijerya ordusunun Şii lideri öldürdüğünü doğrularken, Kano sözcüsü Ahmed Sakofa, operasyonda öldürülenler arasında Nijerya İslam Hareketi'nin Ulusal Sözcüsü İbrahim Osman'ın da bulunduğunu bildirdi.

Nijerya ordusu ise konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

Zaria'daki Şii hareketinin lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin eşi Zeenah İbrahim, Associated Press ajansına telefonla yaptığı açıklamada, askerlerin "komutana suikast planı" suçlamasıyla evlerini kuşattığını ifade ederek ordunun operasyonunda en az 12 kişinin öldüğünü, 30 kişinin yaralandığını iddia etti.

Şiiler, Nijerya'daki yaklaşık 80 milyon Müslüman nüfusun küçük bir kısmını oluşturuyor. Genellikle ülkenin kuzeyindeki Kano, Sokoto ve Kaduna kentlerinde yaşayan Şiilerin nüfusunun, 4-6 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. Daha önce barış içinde yaşayan Şiiler ve Sünniler arasında birkaç yıl önce, Sünni bir din adamının Şiiler tarafından öldürülmesinin ardından gerilim tırmanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?