banner39

Nijerya'dan Çad'la ortak operasyona yalanlama

Nijerya, Boko Haram örgütünün ülkedeki kamplarına Çad ve Nijer birlikleri tarafından operasyon düzenlediği haberlerini yalanladı

Afrika 09.03.2015, 16:17 09.03.2015, 16:17
Nijerya'dan Çad'la ortak operasyona yalanlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijerya, Çad ve Nijer birliklerinin, Nijerya topraklarında Boko Haram örgütünün kamplarına hava ve kara operasyonu düzenlediği haberlerini yalanladı.

Nijerya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Chris Olukolade, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Boko Haram örgütüne karşı Çok Uluslu Ortak Görev Gücü'ne bağlı devletlerin yürüttüğü ortak mücadeleyi takdir ettiklerini fakat Nijerya'nın egemenliği ya da toprağıyla ilgili dış güçlerle yapılmış herhangi bir anlaşma olmadığını belirtti.

Olukolade, Nijerya'nın kuzeydoğusunda devam eden Boko Haram'la mücadelenin kapsamlı bir şekilde Nijerya ordusu tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

Bazı ordu kaynakları ise Nijerya'nın Borno eyaletinde bulunan Boko Haram örgütünün kamplarına Çad ve Nijer birlikleri tarafından operasyon düzenlendiğini ve bu operasyonlarda çok sayıda mensubunun öldürüldüğünü söyledi.

Nijerya ve sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer, 7 Şubat'ta bölgesel tehdit haline gelen Boko Haram'a karşı 8 bin 750 askerin görevlendirmesi kararı almıştı.

Boko Haram'ın Nijerya'da 2009-2014 yıllarında düzenlediği saldırılarda 5 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?