banner39

Nijerya'dan fuhuş için kaçırılanlarla da ilgilenin

Dünya, Nijerya'da Boko Haram tarafından kaçırılan kız öğrencileri konuşurken, Harvard Üniversitesinden bir profesör olaya çok farklı bir yerden yaklaşarak, Nijerya'dan her yıl dünyanın birçok yerine fuhuş yaptırmak için kaçırılarak gönderilen kızları sordu

Afrika 09.06.2014, 13:37 09.06.2014, 14:19
Nijerya'dan fuhuş için kaçırılanlarla da ilgilenin

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nijerya'da Boko Haram tarafından kaçırılan kız öğrenciler dünyanın gündeminde iken Harvard Üniversitesi'nden Prof. Jacqueline Bhabha, olaya çok daha farklı bir açıdan baktı. Prof. Bhabha Nijerya'dan her yıl dünyanın birçok yerine fuhuş yaptırmak için kaçırılarak gönderilen binlerce kızın akıbetini sordu. Bhabha, yazısında fuhuş için kaçırılan bu kız öğrenciler için hiçbir şey yapmayan, gündemine dahi almayan Batılı ünlülerin ikiyüzlülüğüne işaret etti.

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı bölümü akademisyenlerinden Prof. Jacqueline Bhabha Nijerya'da Boko Haram tarfından kaçırılan 200 kız öğrenciyle ilgili yazısında, kaçırılan kızlarla ilgili slogan yazarak kameralar karşısında poz veren ABD Başkanı Barack Obama'nın eşinden ünlü sporculara kadar herkesi eleştirdi. Yazısının başlığında "Nijeryalı kız öğrenciler sizin yanınızda" ifadelerini kullanan Bhabha bu ifadelerle, her yıl Nijerya'dan fuhuş için kaçırılan küçük yaştaki Nijeryalı kızları kastetti.

Bhabha, Boko Haram tarafından kaçırılan kızların dünya gündeminde önemli bir yer tuttuğunu ve kaçırmalara verilen tepkinin haklı olduğunu dile getiriyor. Ancak bununla birlikte, dünya kamuoyu ve medyasının görmezden geldiği bir noktayı da dile getiriyor. Bhabha, bunların birine tepki verip diğerine karşı susmanın çelişki içerdiğini de belirtiyor.

Nijerya'da birçok kız öğrencinin veya genç yaştaki kızın değişik şekillerde tuzağa düşürüldüğünü ve bir şekilde yurt dışına çıkarıldığını belirten Bhabha bu kızların neredeyse tamamının fuhuş ticareti için kullanıldığını söylüyor. Batılı ülkelere yasadışı yollarla giren 10 kişiden 6'sının Nijeryalı olduğunu söyleyen Bhabha, İtalya ve Belçika'da fuhuş için kullanılan kadınların yüzde 60'ının Nijeryalı olduğunun da altını çiziyor.

Rusya'ya her ay 200 Nijeryalı kızın fuhuş ticareti için götürüldüğünü ve bunların çoğunun küçük yaşta olduğunu söyleyen akademisyen, Boko Haram'ın kaçırdığı kızları da kastederek, "Bunlar aynı kızlar, neden kimse bunlara tepki göstermiyor? Bu kız öğrenciler masum, onların tek istediği koruma." ifadelerini kullanıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?