banner15

Nijeryalı matematikçi 156 yıllık problemi çözdü

Nijeryalı bir matematikçi 1859 yılında ortaya atılan Riemann hipotezine bir çözüm bularak 1 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu

Nijeryalı matematikçi 156 yıllık problemi çözdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nijeryalı bir matematik profesörü 156 yıldır çözüm bekleyen bir matematik problemini çözerek tarihe geçti.

Opeyemi Enoch isimli Nijeryalı akademisyen, 1859 yılında Alman matematikçi Bernhard Riemann tarafından önerilen Riemann hipotezine bir çözüm buldu. Nijeryalı profesöre çözümü için 1 milyon dolar ödül verildi.

Enoch, çözümünü Avusturya'nın başkenti Viyana'da Uluslararası Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Konferansı'nda sundu.

Akademisyenin çözdüğü problemin Massachusetts merkezli Clay Matematik Enstitüsü tarafından en zor problemlerden biri olarak kabul ediliyor.

PROBLEM

Bazı pozitif tamsayıların kendilerinden küçük ve 1'den büyük tamsayıların çarpımı (örn. 2, 3, 5, 7, ...) cinsinden yazılamamak gibi bir özelliği vardır. Bu tür sayılara Asal sayılar denir. Asal sayılar, hem matematik hem de uygulama alanlarında çok önemli rol oynar. Asal sayıların tüm doğal sayılar içinde dağılımı bariz bir örüntüyü takip etmemektedir ancak Alman matematikçi Riemann, asal sayıların sıklığının;

s ≠ 1 olmak şartıyla tüm s karmaşık sayıları için

biçiminde belirtilen ve Riemann Zeta Fonksiyonu olarak bilinen fonksiyonun davranışına çok bağlı olduğunu gözlemledi. Riemann hipotezinin iddiasına göre zeta(s) =  0   denkleminin tüm çözümleri karmaşık düzlemde bir doğru üzerinde yer almaktadır. Daha kesin bir söyleyişle, bu denklemin tüm karmaşık sayı çözümlerinin gerçel kısımlarının ½ olduğu tahmin edilmektedir.

Bu iddia ilk 1.500.000.000 çözüm için sınanmıştır. Bu iddianın her çözüm için doğru olduğunun ispatlanabilmesi halinde asal sayıların dağılımı ile ilgili çok önemli bilgiler edinmek mümkün olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 16:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35