banner39

Nijeryalı Müslümanlara MEND'den açık tehdit

Nijerya'da çoğunlukla petrol şirketlerine yaptığı saldırılarla ön planda olan MEND ismindeki bir çete, şimdi de Müslümanları öldürmekle tehdit etti

Afrika 15.04.2013, 13:50 15.04.2013, 14:41
Nijeryalı Müslümanlara MEND'den açık tehdit

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın 8. büyük petrol ihracatçısı olan Nijerya'da hükümet ve Boko Haram arasında görüşmelerin yapılması için girişimler sürerken, Hristiyanlardan oluşan silahlı Nijer Deltası'nı Özgürleştirme Hareketi (MEND)'nden 'Müslüman İmamları öldürme, camileri bombalama, hac kamplarını ve İslami kurumları yok etme tehdidi' geldi. 

Vanguardngr.com'da yer alan habere göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Nijerya'nın petrol kuyularına ve işletmelerine yaptığı saldırılarla bilinen MEND örgütü, Mayıs ayının sonundan itibaren Müslümanlara yönelik saldırılar yapabileceğini açıkladı.

31 Mayıs 2013 tarhihinden itibaren Nijerya'daki Hristiyan nüfusu koruyacağını söyleyen grup sözcüsü Jomo Gbomo, 'kod adı 'Operasyon Barborossa' ismindeki operasyonlar Nijerya'daki Hristiyanları büyük bir yıkımdan kurtaracak' şeklinde konuştu. 

Delta bölgesinde yaşayan Ijaw halkının petrol gelirlerinden hak ettiği payı alamadığından hareketle yıllardır bölgede çeşitli eylemler yapan MEND, Boko Haram'ın Hristiyan kurumlara saldırılar düzenlemesi sebebiyle Hristiyanları koruyacağını belirtti. 

2004 yılında kurulan örgüt, petrol şirketlerine yaptığı saldırılarla biliniyor. 

LİDERLERİ 24 YIL ALDI

Güney Afrika resmi basın ajansı geçtiğimiz ay Nijerya'da Ekim 2010'da ülkenin 50. bağımsızlık yıl dönümü kutlamaları sırasında 12 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı iki bombalı saldırıdan sorumlu tutulan Henry Okah için, toplam 24 yıl hapis cezası verildiğini bildirdi. Olaydan sonra Nijerya'dan kaçan Okah, bir süre önce Güney Afrika'da yakalanmış ve yargılanmaya başlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?