banner39

Nil nehri paylaşılıyor

Etiyopya'nın Nil Nehri üzerine inşa ettiği Hedasi (Nahda) Barajı projesiyle ilgili incelemeler yapılması için Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında anlaşma imzalandı

Afrika 20.09.2016, 14:34 20.09.2016, 14:34
Nil nehri paylaşılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Etiyopya'nın Nil Nehri üzerine inşa ettiği Hedasi (Nahda) Barajı projesiyle ilgili bazı konularda incelemeler yapılması için Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında anlaşma imzalandı. Etiyopya Sulama ve Elektrik Bakanı Mutuma Mikasa, Sudan'ın başkenti Hartum'daki imza törenine katıldı.

Sudan'ın başkenti Hartum'da bir araya gelen üç ülkenin sulama bakanları, Hedasi Barajı projesinde "hidroelektrik üretim sistemi, modelleme, su kaynakları simülasyonu ile bunların çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri" üzerine incelemeler yapılması konusunda anlaşma imzaladı.

İmza töreni sırasında açıklama yapan Mısır Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, anlaşmanın, Nil sularının paylaşımı konusunda üç ülke arasındaki iş birliğinin başlangıcı olduğunu belirtti.

Etiyopya Sulama ve Elektrik Bakanı Mutuma Mikasa, ülkesinin anlaşmaya bağlı kalacağını ifade ederken, Sudanlı mevkidaşı Mutez Musa da anlaşmanın Afrika ülkelerinin sorunların çözümünde iş birliği yapabildiğini gösterdiğini dile getirdi.

Etiyopya'nın 2011'de Nil'in iki kolundan birini teşkil eden Mavi Nil'in yatağını değiştirerek, Nahda Barajı'nın inşasına başlamasıyla bölge ülkeleri arasında nehrin sularının kullanımı konusundaki tartışmalar yaşanmıştı. Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında yürütülen müzakereler sonucu 6 Mart 2015'te Hedasi Barajı ile ilgili "İlkeler Anlaşması" sağlandığı bildirilmiş, anlaşmanın ayrıntılarına ilişkin bilgi verilmemişti.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?