banner39

Nil suyu ile ilgili kriz çözüldü

Mısır, Etiyopya ve Sudan'ın Nil sularının paylaşılması ile ilgili olarak ilkeler anlaşmasını imzalamasının krize nokta koyacağı belirtiliyo

Afrika 25.03.2015, 16:33 25.03.2015, 16:33
Nil suyu ile ilgili kriz çözüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır, Etiyopya ve Sudan arasında Hedasi (Nahda) Barajı ile ilgili "ilkeler anlaşması" imzalandı. Böylece üç ülke arasında Nil sularının paylaşılması ile ilgili tartışmaların sona ereceği belirtiliyor.

Sudan Su ve Elektrik Bakanı Mutez Musa, Sudan, Mısır ve Etiyopya arasında imzalanan Hedasi Barajı ile ilgili "İlkeler Anlaşması"nın üç ülke arasında yeni bir sayfa açtığını belirtti. 

Musa, hükümete yakınlığıyla bilinen En-Nilu'l Ezrak (Mavi Nil) kanalına verdiği mülakatta, "Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn arasında imzalanan İlkeler Anlaşması, endişe ve şüphelerle dolu karanlık bir sayfayı kapatarak, 3 ülke arasındaki işbirliği için yeni bir sayfa açtı" dedi.

Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir, diğer halklara zarar vermeksizin yapılan daha ayrıntılı anlaşmalara imza atılması için ülkesinin müzakerelere bağlı olduğunu ifade etti.

Beşir, "İşbirliği, halklarımız arasında karşılıklı anlayış için en doğru yol. İşbirliği olmadan, onurlu bir hayat için fırsat elimizden kaçar" diye konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, "Etiyopya, Sudan ve Mısır'ın dün Hartum'da 10 maddelik Nil Çerçeve Anlaşması'nı imzaladığını" belirterek, "Anlaşmanın, ortak  işbirliği ve kazan kazan modeline dayandığını" söyledi. 

Anlaşmanın bölge ülkeleri faydasına daha da güçlendirileceğini anlatan Sisi, "Etiyopya, Sudan ve Mısır arasında imzalanan Nil Çerçeve Anlaşması güçlendirilecek ve geriye dönüş olmayacak" diye konuştu. 

Sisi, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Dessalegn'i Mısır'a davet ederek, Süveyş Kanalı'nın yeni projesinin açılışına katılmasını istedi. 

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Dessalegn'de Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında Nil Çerçeve Anlaşması kapsamında üst düzey bir komisyon kurulması konusunda anlaştıklarını söyleyerek dün imzalanan anlaşmanın her 3 ülke içinde tarihi bir anlaşma  ve dönüm noktası olduğunu söyledi.

Dessalegn, iki ülke arasındaki güven ve anlayışın devam edeceğini de sözlerine ekledi. 

Etiyopya'nın 2011'de Nil'in iki kolundan birini teşkil eden Mavi Nil'in yatağını değiştirerek, Nahda Barajı'nın inşasına başlamasıyla nehrin sularının kullanımı konusundaki tartışmalar alevlenmişti.

Mısır, Nil konusunu "Kırmızı çizgi" olarak ilan ederken, Nil yatağında yer alan Afrika ülkeleri Etiyopya, Kenya, Burundi, Uganda, Ruanda, Tanzanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, nehir sularının adil paylaşımını istiyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?