banner39

O. Afrika'da Seleka'yı da suçlu ilan eden BM'ye tepki

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka'nın sözcüsü, BM'nin Anti-balaka ve Seleka gruplarının "insanlığa karşı suç işlediğini" açıklamasına tepki gösterdi

Afrika 06.06.2014, 17:19 06.06.2014, 17:50
O. Afrika'da Seleka'yı da suçlu ilan eden BM'ye tepki

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun önderliğinde, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde işlenen suçların sorumlularının belirlenmesi ve cezasız kalmalarının önüne geçilmesi için oluşturulan komisyon, çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu Anti-balaka ve Müslümanların oluşturduğu Seleka gruplarının "insanlığa karşı suç işlediğini" savundu. Ancak ülkede çok az sayıda Müslüman'ın kaldığı ve Seleka gruplarının ancak kendilerini korumaya çalıştıkları biliniyor. 

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olayları araştırmak üzere ocakta oluşturulan komisyon, uluslararası toplumun harekete geçmemesi halinde ülkede "soykırım" olabileceği uyarısında da bulundu. Komisyon, Ban'a sunduğu raporda, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde etnik temizlik ya da soykırımdan bahsetmek için erken olduğunu ancak insanlığa karşı suç işlendiğine dair kanıtların bulunduğunu vurguladı.

Anti-Balaka gruplarının uluslararası insan hakları ihlalleri yaptığı ve savaş suçu işlediğine dair ciddi kanıtlara da rastlandığı kaydedilen raporda, uluslararası toplumun, daha fazla barış gücü göndererek hemen ve etkili şekilde harekete geçmemesi halinde ülkedeki durumun kötüleşeceği, etnik temizlik ya da soykırımın olabileceği uyarısında bulunuldu.

SELEKA VE ANTİ-BALAKA'DAN TEPKİLER

Seleka'nın sözcüsü Amat Necded, Seleka ile Anti-balaka gruplarını aynı kefeye koymanın yanlış olduğunu savundu. Necded, Anti-balakaların ülkedeki uluslararası barış gücü tarafından bile düşman olarak görüldüğünü, Seleka'nın ise sadece kendini savunduğunu ve sivilleri katletmediğini söyledi.

Anti-balaka yetkililerinden Sebastien Wenezoui de BM soruşturma ekibinin suçlamalarının güvenilmez olduğunu belirterek, 10 aydır Seleka'nın sivil toplumu hedef aldığını ve kendilerini savunduklarını iddia etti. Suçluyu bulmak için daha derin araştırmalar gerektiğine işaret eden Wenezoui, Seleka'nın tüm üyelerinin de suçlu olmadığını, bazılarının barış ve uzlaşma istediğini de vurguladı.

Ancak diğer taraftan, anti-Balaka'nın saldırılarından dolayı ülkede çok az sayıda Müslüman kaldığı, kalan son Müslümanlarınsa sık sık saldırılara uğradıkları biliniyor. Raporda iddia edildiği gibi Seleka gruplarının saldırılar düzenlemesi ve belirtilen suçları işlemelerinin mümkün olmadığı dile getiriliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?