banner39

OAC Hristiyan çeteleri silahsızlandırma kararı aldı

Orta Afrika Cumhuriyeti, Müslümanlara yönelik saldırı, linç ve şiddet uygulayan Hristiyan anti-balaka çetesini silahsızlandırma kararı aldı, ancak kararın nasıl uygulanacağı netlik kazanmış değil

Afrika 19.02.2014, 11:25 19.02.2014, 11:54
OAC Hristiyan çeteleri silahsızlandırma kararı aldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika hükümeti Müslümanlara yönelik katliamları durdurmak için anti Balaka militanlarını silahsızlandırma kararı aldı. Fakat bu kararın nasıl uygulanacağı netlik kazanmış değil çünkü hükümet içinde çok sayıda anti Balaka üyesi olduğu biliniyor.
Çad, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik konseyinin alacağı bir kararla Orta Afrika'ya müdahale edilmesini istiyor. Fransa, Afrika ve Avrupa Birliğinin konuşlandıracağı asker sayısının krizi sona erdirmede başarısız olacağı uluslararsı gücün müdahale etmesi gerektiği belirtiliyor.
Kamerun sınırında Afrika Birliği barış gücü askerleri ile anti Balaka arasında çatışmalar çıktı çatışmalarda ölenlerin sayısı son rakamlara göre 13 olarak açıklandı.
Anti Balaka milislerinin ülkenin ikinci büyük şehri Berbarati'de kontrolü ele geçirdiği ifade ediliyor. 50 bin kişinin yaşadığı şehirde 5-6 Müslümanın yaşadığı belirtiliyor. Şehirdeki az sayıda bulunan Müslümanların da saldırılardan sonra şehri terk ettikleri için şu ana kadar herhangi bir katliam haber gelmediği kaydedildi.
Afrika Birliği'nden bir heyet incelemelerde bulunmak için bugün başkent Bangui'ye gidecek. Öte yandan Afrika Birliğine mensup barış gücü askerlerinin 2015'e kadar orta Afrika'da kalması planlanıyor.

SAMBA-PANZA: "MÜSLÜMANLARI KORUYAMADIK"

Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Panza, ülkede yaşayan Müslümanları Hristiyan anti-balaka çetelerinin saldırılarından korumakta yetersiz kaldıklarını itiraf etti. Samba-Panza, Müslümanları koruyamadıkları için, Müslüman halkın canlarını kurtarabilmek amacıyla yurt dışına çıkmak zorunda kaldıklarını ve Cuhurbaşkanı olarak bundan üzüntü duyduğunu ifade etti.

Samba-Panza konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, ''Bu güvenlik sorunu, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşayan Müslüman kardeşlerimizi, bilmedikleri bir ülkeye sığınmak zorunda bırakıyor, bundan dolayı büyük üzüntü duyuyorum''  ifadelerine yer verdi. Samba-Panza ülkede güvenliği sağlayamadıkları için gitmek isteyen Müslümanlara karşı çıkmayacaklarını ancak ülkede güvenlik sağlandığında onların geri gelmesi için kapıların açık olacağını belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?