banner15

OAC'de elmas ticareti yeniden başlayabilir

Orta Afrika Cumhuriyeti Enerji ve Maden Bakanı Malibangar: "Kimberley yaptırımlarının kaldırılmasıyla yakında elmas ticareti normal seyrine dönecek" dedi

OAC'de elmas ticareti yeniden başlayabilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Kimberley yaptırımlarının kaldırılmasından sonra elmas ticaretinin yakında normal seyrine döneceği bildirildi.

Enerji ve Maden Bakanı Olivier Malibangar, Pekin'den dönüşünde gazetecilere ve elmas sektörü yetkililerine açıklamasında, çok iyi çalıştıklarını ve 10 Nisan 2013 tarihli yaptırımın kaldırılması konusunda gelişme kaydedildiğini belirtti. 

Kimberley Süreci misyonunun yakında güvenlik durumu ve kaydedilen gelişmeleri değerlendirmek üzere ülkeyi ziyaret edeceğini belirten Malibangar, son raporun yayımlanmasından sonra yaptırımın kaldırılacağını vurguladı.

Malibangar, misyonun ziyaretini kolaylaştırmak için ülkedeki uluslararası barış güçlerinin rolüne de dikkati çekti.

Ülkede, son resmi istatistiklere göre, 2011’de 312 bin karat elmas üretildi. En önemli elmas bölgeleri ülkenin batısındaki Carnot kentinde yer alıyor.

Kimberley Süreci Sertifika Sistemi, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin öncülüğünde 5 Kasım 2002'de oluşturulan ve elmas ticaretinin kontrol altına alınması suretiyle çatışma bölgelerinden çıkarılan elmasın yasadışı ticaretinin önlenmesini amaçlayan bir sistem. Bu sistem çerçevesinde, belirlenmiş ilkeler uyarınca belgelendirilmemiş elmasın ticaretine izin verilmiyor. Bu sisteme taraf olmayan ülkelerden ithalat ve bu ülkelere ihracat önleniyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48